'Denizkondu' için soruşturma

'Denizkondu' için soruşturma
'Denizkondu' için soruşturma

Kıyıya iple bağlı 800 metrekarelik dubleks villa görünümündeki ?gemi?de yüzme havuzu, sauna, spor salonu ve helikopter pisti bulunuyor. FOTOĞRAF: dha

Denizcilik Müsteşarlığı, sergi-gösteri gemisi statüsü verdiği My Fantsy adlı 'denizkondu' için Göcek Liman Başkanlığı hakkında soruşturma açtı
Haber: FİGEN ÇAYLAK / Arşivi

İZMİR - Denizcilik Müsteşarlığı, armatör Kahraman Sadıkoğlu’nun Göcek koylarında gezen, son olarak ‘sergi-gösteri gemisi’ statüsü verdiği ‘denizkondusu’ ile ilgili, Göcek Liman Başkanı Yusuf Toparslan için soruşturma başlattı.
Müsteşarlığın isteği üzerine İzmir Bölge Müdürlüğü’nden bir heyet Göcek’e giderek liman başkanı Toparslan’ın ifadesine başvurdu.  Müsteşarlık, ön incelemenin ardından müfettiş göndermeye karar verdi. Toparslan ile ilgili karar hafta başında gelecek olan müfettişin raporundan sonra belirlenecek.
Denizcilik Müsteşarlığı, 1999 yılından beri Göcek’in başta Sarsala olmak üzere çeşitli koylarında kalan, ünlü yıldızların ağırlanması ve verilen sosyete partileriyle dikkat çeken 800 metrekarelik ‘denizkondu’ ‘My Fantasy’ konusunda, gerekli yasal işlemleri yapma yetkisine sahip Göcek Liman Başkanlığı için 10 yılda sadece bir kez soruşturma açtı. Bu soruşturmanın sonucunda liman başkanı değişirken, My Fantasy için hiçbir şey yapılmadı. Fethiye Liman Başkanlığı’na bağlı Göcek Denetleme Şefliği, 2001 yılında liman başkanlığı statüsüne yükseltildi. Son olarak 2008 yılının ekim ayında göreve Yusuf Toparslan getirildi.
Göcek’te yapılan ön incelemede, Toparslan’dan gemiye en son denetimin ne zaman yapıldığı, ‘denetim sonucu herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı, My Fantasy Göcek liman sınırları içinde uzun süredir bulunuyorsa, ne tür yasal izinlerin verildiği gibi konularda bilgi istendi. Topaslan’ın telefonla gemi kaptanıyla yapılan görüşmeler dışında herhangi bir yasal işlem yapmadığı, kanunlara göre işlem yapmak yerine gerekli belgelerin tamamlanması için gemi kaptanını ikna etme yolunu tercih ettiği ortaya çıktı. Toparslan’ın ifadesinde, “Uzun süredir çözülemeyen bir sorunu çözmenin çabasıyla hareket ediyorum” dediği belirtildi.
My Fantasy ise 11 Haziran’dan beri Mopak İskelesi’nde demirli. Denize Elverişlilik Belgesi alabilmesi için karaya çıkması gereken 800 metrekarelik ‘denizkondu’ için hâlâ çekek yeri aranıyor.