Denizler Allah'a emanet

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye'de denizlerdeki kirliliği ölçecek tesislerin bulunmadığını belirterek "Çevreye her yıl 4-5 milyon dolar yatırım yapmak şart" dedi.

ANKARA - Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İSKİ'nin İstanbul'daki birkaç ölçüm istasyonunun dışında Türkiye'de düzenli olarak denizlerdeki kirliliği ölçecek tesis olmadığını söyledi.
CNN Türk'te dün 'Ankara Kulisi' programında Türkiye'nin çevre sorunlarıyla ilgili bilgiler veren Bakan Osman Pepe, bütün denizleri izlemeye alma çalışması başlattıklarını anattı. Pepe, bugüne kadar deniz kirliliğiyle ilgili hiçbir veri bulunmadığını vurgularken, "İSKİ nin İstanbul'daki birkaç istasyonu dışında hiç ölçüm yapılmıyordu. Denizlerde kirlilik durumu nedir, bunu bilmiyoruz" diye konuştu.
Nüfusun yüzde 50'sinin kanalizasyonunun da hiçbir arıtmaya tabi tutulmadan deniz, nehir, göl ve derelere bırakıldığını kaydeden Pepe, sağlıksız içme suyu yüzünden geçen yıl 11 bin şark çıbanı ve dizanteri vakası saptandığını söyledi. Belediyelere arıtma tesislerini bitirebilmeleri için nüfuslarına göre üç-beş-yedi yıllık süreler öngördüklerini, arıtma sorununun 8-10 yılda tamamen çözülmesini hedeflediklerini söyleyen Pepe, "Toplam maliyet 40-50 milyar dolara geliyor. Türkiye'nin bu alanda her yıl 4-5 milyar dolar yatırım yapması lazım" dedi.
Türkiye'nin çevre düzeni planının sadece yüzde 5'inin tamamlandığını, bu plan olmadığı için tarım alanlarının sanayi işgaline uğradığını anlatan Bakan Pepe, halen tarım arazileri üzerinde 'tarım deposu' adı altında 2 bin 500 sanayi kuruluşu bulunduğunu söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7407417407410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.