Denizler çöplük gibi: 32 ton atık çıkarıldı

Deniztemiz Derneği/TURMEPA'nın 'Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü'nde Türkiye çapında yürüttüğü kıyı ve deniz temizleme çalışmalarında kıyılardan yaklaşık 32 ton atık toplandı.

İSTANBUL - Deniztemiz Derneği/TURMEPA'nın 'Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü'nde Türkiye çapında yürüttüğü kıyı ve deniz temizleme çalışmalarında kıyılardan yaklaşık 32 ton atık toplandı. Denizlerden 60 bin sigara izmariti çıktı.
18 Eylül'de 28 bin gönüllünün katılımıyla 45 bölgede 78 noktada yürütülen kıyı ve deniz temizleme çalışmalarının sonucu belli oldu. Buna göre tüm kıyılardan yaklaşık 32 ton atık toplandı. Atıkların arasında 14 bin 508 adet plastik şişe, 60 bin 28 adet sigara izmariti ve 16 bin 106 adet alüminyum meşrubat kutusu olduğu belirtildi.
Bölge bazında en yoğun kirlenme 4 bin 224 kilo çöple Trabzon'da çıktı. Trabzon'u 3 bin 150 kilo çöple Zonguldak izledi. Deniztemiz Derneği/TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu, "Bu yıl da Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizleme Günü'nde çok sayıda gönüllünün desteğini almaktan mutluyuz. Bu desteğin her yıl artması çok sevindirici. Vatandaşların bu örnek tavrının şirketlere ve sanayi kuruluşlarına örnek olmasını diliyoruz" dedi.