Denizli horozu tescilli ötecek

Bu horoz resmen Denizli'nin... Denizli Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever, Denizli horozunun tescil edildiğini belirterek, "Artık hiçbir ülke Denizli horozu bizim diyerek sahiplenemeyecek" dedi.

DENİZLİ - Bu horoz resmen Denizli'nin... Denizli Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever, Denizli horozunun tescil edildiğini belirterek, "Artık hiçbir ülke Denizli horozu bizim diyerek sahiplenemeyecek" dedi.
İl Tarım Müdürü Gülsever, Denizli horozunun, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Hayvan Irk ve Tescil Komitesi'nin, hayvan ırklarının tesciline ilişkin yönetmelik kapsamında hazırladığı rapor doğrultusunda tescil edildiğini söyledi. Gülsever, tescilin resmi gazetede yayımlanmasının ardından Denizli horozunun mülkiyet haklarının korunarak Milli Tescil Listesi'ne girdiğini ifade etti. Denizli horozunun ırk, renk, ötüş, gen yapısı ve dayanıklı olması gibi özellikleriyle diğer cinslerinden ayrıldığını ifade eden Gülsever, şöyle konuştu:
'Yoksa Angora tavşan gibi olacaktı'
"Denizli horozunun Milli Tescil Listesi'ne girmesi çok iyi oldu. Daha önce, Ankara tavşanı yurtdışına çıktı, bize Angora tavşanı olarak geri geldi. Mor koyunlar İsrail'e gitti. Orada diğer ırklarıyla genetik ıslahı yapıldı. Bize İmis koyunu olarak geri döndü. Denizli horozu da aynı riski taşıyordu. Bu risk ortadan kalktı. Artık hiçbir ülke Denizli horozu bizim diye sahiplenemez."
Horoza patent almak için 2001'de Adnan Menderes Üniversitesi ile ortak çalışma başlattıklarını da anımsatan Gülsever, "210 Denizli tavuğu ve 66 Denizli horozu üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Tescille araştırmanın ilk ayağı sonuçlandı, diğer ayağı sürüyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7385977385970

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.