Denizli Valisi'nden irtica iddialarına yalanlama

Denizli Valisi Gazi Şimşek, kentte 'irtica faaliyetleri olduğu' iddialarını yalanladı ve Denizli'ye özel bir yazı yazılmadığını söyledi.

Denizli Valisi Gazi Şimşek, kentte 'irtica faaliyetleri olduğu' iddialarını yalanladı ve Denizli'ye özel bir yazı yazılmadığını söyledi.
Vali Şimşek, 11. Piyade Tugay Komutanlığı'ndan kişiye özel' başlığıyla Denizli Valiliği'ne gönderilen 17 Şubat 2004 tarih ve 3590-56-04/195 sayılı ''çağdaş kılık kıyafet'' hakkındaki yazının, rutin bir yazışma olduğunu ifade etti. Bu tür yazışmaların, devletin kurumları arasında sürekli yapıldığını kaydeden Şimşek, söz konusu yazıda Denizli adının geçmediğini, "Yurdun bazı il ve ilçelerinde veya bazı il ve ilçelerin kurtarılmış bölgelerinde Devrim kanunları arasında yer alan, ilgi (b) ve (c) kanunlara açık aykırılık teşkil edecek şekilde sarık ve cübbeli erkeklerle başından topuğuna kadar kara çarşaflı kadınların, idari ve adli makamlardan hiçbir müdahale görmeksizin halk içinde serbestçe dolaştıkları hayret ve esefle müşahede edilmektedir" denildiğini belirtti. Denizli ve kendisiyle ilgili iddiaların, devlete ve onun kurumlarına sürekli saldırıda bulunan bir sitede yer aldığını söyleyen Şimşek, şöyle konuştu:
"Tugay Komutanlığımızdan gelmiş böyle çok sayıda yazı var. Zaten bu yazışmalar normal olarak sürekli yapılır. Denizli Valiliği'ne yazıldığı söylenen yazı da rutin bir yazıdır ve belirttiğim gibi, içinde Denizli adı geçmemekte, 'yurdun bazı il ve ilçeleri' ifadesi kullanılmaktadır."
Denizli'yi irticayla bağdaştırma iddialarını şiddetle reddettiğini vurgulayan Şimşek, "Bu yapılanlar Denizli insanına karşı ayıptır. Aydınlık yüzlü, cumhuriyet insanlarına haksızlıktır, iftiradır. Ben cumhuriyete bağlı ve onun değerlerini koruyan, savunan biriyim. Ben de irtica sınıfına girmişsem, irtica gelmiş demektir. Hayırlı olsun" dedi.
11. Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hamit Tekkanat ise konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.