Denizli'de ağaç nöbetine 9 gözaltı

Denizli'de ağaç nöbetine 9 gözaltı
Denizli'de ağaç nöbetine 9 gözaltı
Denizli'nin Merkezefendi İlçesi'nde, boyları yaklaşık 2 metreyi bulan onlarca genç çam ağacının spor salonu yapımı için köklenmesini engellemek amacıyla iş makinelerin önüne geçen Birleşik Haziran Hareketi (BHH) üyesi üniversiteli 9 genç gözaltına alındı. Öğrenciler, savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

RADİKAL - Adalet Mahallesi Fatih İlkokulu yanındaki 7 dekarlık alana, 2008 yılında Doğa ve Çevre Vakfı ile okulun öğrencileri tarafından onlarca fıstık çamı fidanı dikildi. Çevresinde otistik, zihinsel engelli ve ilkokul öğrencilerin eğitim gördüğü dört ayrı okul ile adliye sarayının bulunduğu bölgedeki ağaçların boyu, iki metreyi aştı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından bölgeye yapılacak spor salonu için dün sabah iş makineleriyle ağaçlar köklenmeye başladı. Fıstık çamlarının söküldüğünü gören çevredeki okulların öğrenci velileri, iş makinelerinin önüne geçerek çalışmayı durdurdu. Çalışmalar, bu sabah tekrar başladı. Ağaçların köklenmesini engellemek için bu kez Birleşik Haziran Hareketi Üyesi üniversiteli 9 genç, iş makinelerinin önüne geçti. Ancak öğrenciler, polis tarafından gözaltına alındı.

'VELİLERE DESTEK İÇİN GELDİK'

Ağaçların köklenmesi çalışmaları devam ederken, sağlık raporları alındıktan sonra polis merkezine götürülen Pamukkale Üniversitesi öğrencisi 9 kişi, ifadeleri alındıktan sonra savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Öğrenciler, ağaçların köklendiği yere gelerek açıklama yaptı. Grup adına açıklamayı yapan Onur Aktolun, ağaçların köklenmesine engel olmak istediklerini belirterek, "Biz de velilere destek olmak için buraya geldik. İş makinesine engel olduk ama, çevik kuvvet etrafımızı sararak bizi gözaltına aldı" dedi.

DOÇEV'DEN DE TEPKİ

Doğa ve Çevre Vakfı'ndan (DOÇEV) yapılan yazılı açıklamada, spor tesisi yapmak amacıyla ağaçların iş makinesiyle köklenmesini kınandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Başka yere dikileceği şeklinde açıklama yapılan ağaçlar hoyratça köklenmiş, yerlerde sürüklenmiş, kepçelerle inşaat firmasının kamyonlarına gelişigüzel yüklenmiş, Orman Fidanlık Müdürlüğü tesislerine boşaltılarak, kaderlerine terk edilmişlerdir. Ağaçlara yapılan bu hoyratlığı kınıyor, takipçisi olacağımız bu durumu doğa, çevre ve öğrenciler adına üzüntüyle paylaşıyoruz."
DHA-Ramazan ÇETİN