Denizli'de cezalar kesildi

Denizli Valiliği, Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde 27 Nisan'da yapılan açıklamada da yer alan Kutlu Doğum Haftası kapsamındaki iki etkinlikle ilgili incelemeyi tamamladı.

DENİZLİ - Denizli Valiliği, Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde 27 Nisan'da yapılan açıklamada da yer alan Kutlu Doğum Haftası kapsamındaki iki etkinlikle ilgili incelemeyi tamamladı. Denizli Belediyesi'yle İl Müftülüğü'nce düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Vali Yardımcısı Mustafa Güney'e ve İl Müftüsü Mehmet Köse'ye 'uyarı', türbanlı çocuklardan oluşan koroyu yöneten imam Hasan Koç'a 'kınama' cezası verildi. Tavas'ın Nikfer beldesinde Atatürk İlköğretim Okulu'nda dini vaaz verilmesiyle ilgili olarak da İlçe Milli Eğitim Müdürü Duran Turgut 'Bir yıl kademe durdurma', okul müdürü Ali Rıza Onbaşıoğlu 'uyarı' cezasına çarptırıldı, her iki müdürün de görev yeri değiştirildi.
Cami imamına kınama
Valilikten dün yapılan açıklamada, Çınar Meydanı'nda 16 Nisan'da yapılan etkinliğin resmi programında ilahi grubunun yer almadığı, programa sonradan kişisel girişimle ilave edildiğinin anlaşıldığı, Bereketler Camii imamı Hasan Koç'un programda yetkililerden talimat ve izin almaksızın çocuk ilahi grubuna yer verdiği için kusurlu görüldüğü ve 'kınama' cezası verildiği belirtildi. Koç'un yönetimindeki türbanlı öğrencilerden oluşan koro, ilahiler söylemiş, öğrencilerin oynadığı piyeste dört başlı canavar tekbir getirilerek öldürülmüştü.
Valilik'ten yapılan açıklamada, programda yaptığı konuşmada "Dünyanın Hz. Muhammed gibi bir lidere ihtiyacı var" diyen Vali Yardımcısı Mustafa Güney'le ilgili "Kutlama programıyla ilgili herhangi bir görevi bulunmadığı halde programa katılarak, kişisel görüşlerini açıkladığı anlaşıldığından bu davranışı sebebiyle yazılı olarak uyarılmasına karar verilmiş olup, ayrıca 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun'a göre ön inceleme başlatılmıştır" denildi.
İl Müftüsü Mehmet Köse hakkındaysa kutlama programının hazırlanması ve icrasında görev, yetki ve sorumlulukları tam olarak belirlemediği ve denetim görevini ihmal ederek ortaya program dışı uygulamaların çıkmasına sebebiyet verilmesinden dolayı 'uyarı' cezası verildi. Ayrıca Köse ve Güney hakkında adli soruşturma açılıp açılmayacağının belirlenmesi için ön inceleme başlatıldığı belirtildi.
Tavas'ın Nikfer beldesindeki Atatürk İlköğretim Okulu'nda kadınlara dini vaaz verilmesiyle ilgili incelemedeyse İlçe Müftüsü Duran Turgut'a 'Bir yıl kademe durdurma' cezası verildi ve Durgut'un görev yeri değiştirilerek Bekilli'ye tayin edildi. Durgut hakkında da adli soruşturma başlatılıp başlatılmayacağı ön inceleme sonucu belli olacak. Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Ali Rıza Onbaşıoğlu'na da okulun kullanımı için gerekli prosedüre uymadığı için uyarı cezası verildi ve Tavas Baharlar İlköğretim Okulu Müdürü olarak görevlendirildi. Onbaşıoğlu hakkında da ön inceleme başlatıldı.
'Dinin Direği Namaz'a da soruşturma
İl Milli Eğitim Müdürlüğü de, 'Dinin Direği Namaz' adlı kitabın dağıtması nedeniyle Yeşilköy İbrahim Cengiz Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda görevli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Mehmet Yıldız hakkında soruşturma açtı. Yıldız'ın görev yeri soruşturmanın selameti için değiştirildi. Valilik, olayı kamuoyuna duyuran Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Dikmen Onat'ın tehdit edildiği yolunda basına yansıyan açıklamalar nedeniyle Emniyet Müdürlüğü'ne soruşturma talimatı verdi.