Denizli'de öğrencilere 'cami merkezli hayat' propagandası

Genelkurmay'ın 27 Nisan açıklamasına konu olan Denizli'de bu kez de ilköğretim öğrencilerine cami merkezli hayat tavsiyelerinde bulunulan bir kitap dağıtıldığı ortaya çıktı.

DENİZLİ - Genelkurmay'ın 27 Nisan açıklamasına konu olan Denizli'de bu kez de ilköğretim öğrencilerine cami merkezli hayat tavsiyelerinde bulunulan bir kitap dağıtıldığı ortaya çıktı.
Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Dikmen Onat, dün düzenlediği basın toplantısında, Namaz Gönüllüleri Platformu'nun hazırladığı 'Dinin Direği Namaz' adlı kitabın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, Yeşilköy İbrahim Cengiz Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'ndaki (YİBO) 200 öğrenciye bedava dağıtıldığını öne sürdü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü göreve çağırdı. Onat, kitaptan veliler sayesinde haberdar olduklarını belirterek şöyle dedi:
"Kitapta, psikolojik olarak cihat çağrısı yapılıyor. Namazın tek başına kurtuluş olduğu, namazı kaçırmamak için gerektiğinde görev, ders, işimizi bırakmamız gerektiği belirtiliyor, laik yaşam biçiminin terk edilmesi gerektiği dolaylı olarak vurgulanıyor. Allah sevgisi yerine, Allah korkusu ön plana çıkarılmış. Namaz kılmayanlar müşrik olarak nitelendiriliyor."
Milli Eğitim Bakanlığı'nın tavsiye kararı bulunmayan, Talim ve Terbiye Kurulu'nun denetiminden geçmemiş bu kitabın kimin parasıyla basıldığını, dağıtımına kimin izin verdiğini soran Onat, şöyle devam etti: "Toplumu kutuplaşmaya sürükleyebilecek olan bu kitabın dağıtılmasında okul müdürlüğünün, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ve bakanlığın sorumluluğu vardır."
Bakanlığın konuyla ilgili bugün açıklama yapması bekleniyor. Denizli'de ilköğretim okulunda vaaz verilmesi ve türban taktırılan öğrencilere ilahi söyletilmesiyle ilgili inceleme ise sürüyor.
Çeçen mücahit örneği
Kitaptan bazı satırlar şöyle:
31. sayfa: Evet namaz için ağlanır. Ona can ve canan feda edilir.
35. sayfa: Eksi 20 derecede Çeçen mücahidin arkasına bombalar düşerken namazına devam etmesi, namazın insanı, Allah için canını feda edebilecek bir ruh zenginliğine ulaştıracağını gösterir.
61. sayfa: Kaldı ki namaz kılmamak bir kötülük değil bin kötülüktür. Namaz kılmayan, en büyük kötülüğü önce kendine yapar. Çünkü namaz kılmadığı için Allah ondan razı olmaz.
67. sayfa: Camiler ümmet olarak hayatımızın bir parçası olmalıdır. Cami merkezli bir hayat tarzı yaşamamız gerekir.
93. sayfa: İbn- i Mesud namaza kalktığında Allah korkusundan iki büklüm olur, namaz kılarken evdekilerin konuşmasını bile duymazdı. Hz. Ali efendimizin namaz vakti girdiğinde hali değişir, rengi atar ve titrerdi.