Denizli'de şap karantinası

Denizli'de şap karantinası
Denizli'de şap karantinası
Denizli'de Kurban Bayramı'nın ardından bazı ilçelerde şap hastalığına rastlanması üzerine İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, il genelinde mezbahaneye kesim için götürülen hayvanlar dışında büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketliliğini yasakladı. Bazı ilçelerde de şap nedeniyle hayvan pazarları kapatıldı. Tarım İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada da hastalığın yapılan aşının bir alt tipi olduğu ve bu nedenle yayıldığı belirtildi.

RADİKAL - Denizli'de Kurban Bayramı'nın ardından Merkezefendi, Babadağ, Honaz ve Pamukkale ilçelerinde büyükbaş hayvanlarda şap hastalığına rastlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından ilkbahar ve sonbahar döneminde 440 bin büyükbaş hayvanın şap aşılarının yapılmış olmasına rağmen şap virüsü yayıldı. Acıpayam ve Honaz'da Hayvan Pazarı kapatılırken, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri de hastalığın yayılmaması için önlem aldı. Müdürlüğün talebi üzerine toplanan İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, il genelinde mezbahaneye kesim için giden hayvanlar dışında tüm hayvan hareketliliğini yasakladı.

AŞILAMADA YÜZDE 96 BAŞARI

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, ekipler tarafından ilkbahar ve sonbahar döneminde 400 bin büyükbaş hayvanın aşılandığını, aşılamada yüzde 96 başarıya ulaşıldığını belirterek şunları söyledi:

"Kurban ayı sonrasında Doğu illerimizden gelen besilik hayvanlardan bulaştığı tahmin edilen şap hastalığı nedeniyle hastalık mihraklarında gerekli idari ve fenni tedbirler alınmış ve aşılama çalışmaları başlatılmıştır. Denizli'de çıkan şap hastalığı ile ilgili olarak Şap Enstitüsü tarafından yapılan teşhis sonucunda, hastalığın daha önce yapılan aşının alt tipi olduğu, bu nedenle hastalığın hızla yayıldığı bildirilmiştir. Müdürlük olarak şap hastalığına karşı mücadelemizde, yetiştiricilerin ve sahada çalışan personelimizin ahır hijyeni, dezenfeksiyon kurallarına uymaları hastalığın yayılmasının önlenmesi konusunda yararlı olacaktır. Ayrıca hastalığının yayılmasının önlenmesi amacıyla İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu'nun kararı gereğince mezbahaya kesim haricindeki hayvan hareketleri dışında, Denizli'de büyükbaş ve küçükbaş her türlü hayvan hareketleri yasaklanmıştır."
DHA-Osman Nuri BOYACI