Denizli'de 'sessiz' birçok tecavüz olmuş

Sağır ve dilsizlerin eğitim gördüğü Denizli Yeşilköy İşitme Engeliler Okulu'nda yatılı 13 yaşındaki M.M.'nin, 10 yaşındaki Y.A.'ya tecavüz ettiği olayı araştıran müfettişler korkunç gerçeğe ulaştı: "Okuldaki tek tecavüz vakası bu değil.

DENİZLİ - Sağır ve dilsizlerin eğitim gördüğü Denizli Yeşilköy İşitme Engeliler Okulu'nda yatılı 13 yaşındaki M.M.'nin, 10 yaşındaki Y.A.'ya tecavüz ettiği olayı araştıran müfettişler korkunç gerçeğe ulaştı: "Okuldaki tek tecavüz vakası bu değil. Büyük öğrenciler küçüklere dışkı bile yedirmişler."
19 Şubat gecesi gerçekleşen tecavüz sırasında, öğrenciler sağır ve dilsiz oldukları için yardım isteyememişti. Görgü tanığı öğrencilerden biri, ertesi gün bir öğretmenine konuyu işaret diliyle anlatmıştı. Okul müdürü Davut Ünal, tecavüze uğrayan öğrenciyi muayene ettirmişti. Çocuğun, tecavüze uğradığını doktor raporuyla kesinleşmesinin ardından savcılık soruşturma başlatmıştı. Yaşı küçük olduğu için M.M. hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Olaya adı karışan ve görgü tanığı olan beş öğrenci, İzmir, Burdur, Uşak, Isparta ve Antalya'daki okullara dağıtılmıştı. Denizli Valiliği'nin olayda nöbetçi öğretmenler ve okul idaresinin ihmali olup olmadığını araştırması için görevlendirdiği müfettişler çalışmasını tamamladı.
'Dışkısını yedirdi'
Okulda tecavüzün bu olayla sınırlı olmadığını belirten müfettişler, büyük öğrencilerin küçüklere şiddet uyguladığını, hatta bu şiddetin zaman zaman kulağa iğne batırmaya varan işkence yöntemlerine döndüğünü de belgeledi. Raporda, M.M.'nin okul arkadaşı S.Y.'ye (11) de kendi dışkısını yedirdiği belirtildi. Raporda, "M.M.'nin Y.A.'ya livata yaptığı, kimseye söylememesi için dayak atıp kulağına iğne batırdığı, S.Y.'yi dövdüğü ve dışkısını yedirdiği doğrulandı. Aynı okulun öğrencileri Y.K., H.D. ve B.Ö.'ye de livata yapıldığı doğrulanmıştır. M.M.'den başka M.Ç., S.S. ve H.K.'nin livata eylemlerine katıldıkları belirlenmiştir. Okul müdür ve müdür yardımcılarının görevini ihmal ettiği anlaşılmıştır" denildi.
Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz, "Müfettiş raporlarına göre okul müdürü Davut Ünal, yardımcıları Hayati Baz ve Fuat Türköz'e soruşturma açılmasına karar verildi. Okul yöneticilerinin İdare Mahkemesi'ne itiraz hakları var" diye konuştu.