Denizli'de şimdi de ilköğretim okulunda vaaz

Denizli'deki Kutlu Doğum Haftası kutlamaları kapsamında türbanlı ilköğretim öğrencilerinin ilahiler eşliğinde dört başlı canavarı öldürdüğü etkinlikle ilgili tartışma sürerken...

DENİZLİ - Denizli'deki Kutlu Doğum Haftası kutlamaları kapsamında türbanlı ilköğretim öğrencilerinin ilahiler eşliğinde dört başlı canavarı öldürdüğü etkinlikle ilgili tartışma sürerken, Tavas ilçesine bağlı Nikfer beldesindeki Atatürk İlköğretim Okulu'nda kadınlara yönelik vaaz yapıldığı ortaya çıktı. Kaymakamlık etkinlikle ilgili soruşturma başlattı.
Atatürk İlköğretim Okulu'nda 14 Nisan'da yapılan etkinlikte, Denizli Müftülüğü'nde görevli üç kadın görevlinin dini konularda verdiği söyleşiye çok sayıda başörtülü kadın katıldı. Genç Parti Denizli İl Başkanı Rızacan Özhan, bir fotoğrafçı aracılığıyla söyleşinin fotoğraflarını çektirdi. Beldede dört cami bulunurken, vaaz için bir ilköğretim okulunun seçilmesinin düşündürücü olduğunu belirten Özhan, şöyle konuştu: "Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Cumhuriyet'in temel ilkeleri ve Atatürk devrimlerinin çocuklarımıza öğretildiği bir okulda, böyle bir etkinliğin kimden izin alınarak yapıldığı araştırılmalıdır. Bu olay, bizde laikliğe karşı bir hareket mi düşüncesini çağrıştırdı."
Soruşturma başlatıldı
Tavas Kaymakamlığı ve İl Teftiş Kurulu vaazla ilgili soruşturma başlatırken, Kaymakam Yusuf Güler, konunun okul müdürünün hatasından kaynaklandığını söyledi. Kaymakam Yusuf Güler'in konuyla ilgili açıklaması şöyle:
"Valilikten izin alınmış. Ancak söyleşinin okulda yapılacağı belirtilmemiş. Belgeyi okula götürmüşler, okul müdürü de dikkatsiz davranarak izin vermiş. Böyle bir etkinliğin okulda yapılması yanlış. Ben de izin vermezdim."
Denizli Belediyesi sponsorluğunda 17 Nisan'da gerçekleştirilen etkinlikte de, Bereketli Beldesi Camii İmamı Hasan Koç'un yönettiği oyunda, türban taktırılan ilköğretim okulu öğrencileri ilahiler söyleyip tekbir getirerek dört başlı canavarı öldürmüştü.