Denizli'deki üniversite öğrencileri konuştu: Komşuyuz ve arkadaşız

Denizli'deki üniversite öğrencileri konuştu: Komşuyuz ve arkadaşız
Denizli'deki üniversite öğrencileri konuştu: Komşuyuz ve arkadaşız
Türkiye'nin gündemini değiştiren konu Başbakan Erdoğan'ın Kızılcahamam kampındaki öğrencilerle "Denizli'de şahit olduk, kız öğrencilerle erkek öğrenciler aynı evde kalıyor, bu muhafazakar yapımıza ters" açıklamasıyla başladı. Ve Denizli'deki o öğrenciler konuştu.

 

 

DENİZLİ - Erdoğan’ın üniversitelerde yaşanan yurt sıkıntısına dikkat çekip, "Denizli’de şahit olduk, kız öğrencilerle erkek öğrenciler aynı evde kalıyor, bu muhafazakar yapımıza ters" açıklamasının yankıları devam ediyor. Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde eğitim gören kız ve erkek öğrenciler, aynı dairede yaşanılmadığını, ancak apartlarda kapı komşusu olduklarını belirtti. Apart işletmecisi Nevzat Deniz, Başbakan Erdoğan’ın konuyla ilgili yanlış bilgilendirildiği görüşünü savunarak, "Başbakan topluma el bombası attı. Kız öğrenciler töhmet altında kaldı" dedi.

Başbakan Erdoğan’ın ’öğrenci evleri’ konusunu gündeme getirirken Denizli’den söz etmesi, gözlerin bu kente çevrilmesine neden oldu. Denizli Valisi Abdülkadir Demir ve Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, konuyla ilgili sessizliğini korurken, üniversite öğrencileri ve apart işletmecileri konuştu ve gerçeğin yansıtılmaya çalışıldığı gibi olmadığını söyledi.

DENİZLİ’DE 42 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ VAR
Denizli’de Kredi Yurtlar Kurumu’nun Kınıklı Mahallesi’ndeki yurtlarında 5 bin öğrenci barınıyor. Kız ve erkek öğrencilerin kaldığı bölümler ise ayrı bloklarda bulunuyor. 42 bin üniversite öğrencisinin eğitim gördüğü Denizli’de öğrencilerin çoğunluğu özel yurt, ev, apart ve çeşitli cemaatlere ait yurtla, evlerde kalıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın gündeme getirdiği öğrencilerin barınma sorunu, Denizli’de apart sektörünün de büyümesine neden oldu. Yasada özel bir statüsü bulunmayan apart işletmecilerine, belediyeler konut olarak ruhsat veriyor. Bazı apartlarda yalnızca kız, bazılarında ise erkek öğrenciler kalırken, kimi apartlarda da ayrı daireler kız ve erkek öğrencilere veriliyor.

Üniversite öğrencileri, Başbakan Erdoğan’ın yaşanan yurt sorununu gündeme getirirken, toplumda rahatsızlık yaratan yol izlediğini öne sürdü.  Pamukkale Üniversitesi öğrencisi Çiğdem Kabadayı, "1+1 dairede tek başıma oturuyorum. Bazı arkadaşlar ’Ekonomik olsun’ diye bu dairelerde iki kişi kalıyor. 2+1 dairelerde ise 3-4 arkadaşımız oturuyor. Ancak, bunlar kız ve erkek karışık değil. Kızlarla, erkeklerin daireleri ayrı. Başbakan’ın açıklamalarına katılmıyorum" dedi.

Üniversite öğrencileri Müesser Karademir ile Yunus Emre Şimşek ise aynı apartta farklı dairelerde kaldıklarını ifade etti. Kapı komşusu olan üniversitelilerden Müesser Karademir, "Başbakan gündem değiştiriyor. Hiç kimsenin aynı dairede kaldığı falan yok" dedi.

Yusuf Emre Şimşek ise "Biz sadece kapı komşusuyuz ve arkadaşız. Kimse bu durumdan rahatsız olmuyor" diye konuştu.

Mustafa Tülü ise aynı dairede bir erkek arkadaşı ile kaldığını belirterek, "Apartlarda kız ve erkek öğrencilerin aynı dairede kaldığına tanık olmadım. Zaten buna apart sakinleri izin vermez. Herkes kendi evinde kalıyor" dedi.

’KIZ ÖĞRENCİLER TÖHMET ALTINDA KALDI’
Apart işletmecisi Nevzat Deniz, Denizli’de 7 binin üzerinde öğrencinin apartlarda kaldığını, Başbakan Erdoğan’ın açıklamasının kız öğrencileri töhmet altında bıraktığını söyledi. Deniz, şunları söyledi:

"Hiçbir apart işletmecisi öğrenciye ev vermez. Zira, sözleşmesini, tahsilatını sağlıklı yapabilmek için aileleriyle yapar. Aileler sözleşmelerini yaptıktan sonra çocuklarını bizlere emanet eder. Hiçbir ailede kız ve erkek öğrencinin aynı dairede kalmasını istemez. 6 yıldır bu işi yapıyorum, kız ile erkek öğrencinin aynı dairede kaldığına tanık olmadım, duymadım. Denizli’de ahlaki çöküntü varmış gibi hava estirilmesin. Kız öğrenciler töhmet altında bırakıldı. Başbakan toplumun üzerine el bombası attı. Öğrenci sayısının çok olduğu iller gibi Denizli’de de üniversiteliler barınma sıkıntısı yaşanıyor."

Başbakan Erdoğan’ın konu hakkında yanlış bilgilendirilmiş olabileceğini de söyleyen apart işletmecisi Nevzat Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Acaba, kapı komşusu olan öğrencilerin aynı dairede kaldıkları falan mı söylendi bilmiyorum. Devlet, bunları tartışacağına, cemaat, tarikat ve vakıfların yurtlarında, evlerinde kaç öğrenci var ona bakmalı. Çünkü, Denizli’de yurtta kalan 5 bin, apartlarda kalan ortalama 14 bin öğrenci var. 20 binin üzerindeki öğrenci nerede kalıyor? Bence bu tartışılmalı. Zira, bu öğrencilerimiz sayısı bile bilinmeyen cemaat, tarikat ve vakıfların özel yurtları ve evlerinde barınıyor. Devlet, bu alana yatırım yapılmasını belki de bu nedenle istemiyor. Devlet, öğrencinin kaldığı her yerde denetim yapabilir ve yapmalı."

CHP TEPKİLİ, MHP TEMKİNLİ
Konuyla ilgili tartışmaya, Denizli’deki siyasi parti temsilcileri de katıldı. CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu "Bunlar yakında kadınların otomobil kullanmasını da yasaklamaya kalkar" dedi. Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan’ın kadın üzerinden siyaset yürüttüğünü iddia edip, "Cambaza bak cambaza. Öğrencilerin barınma sorununu çözeceğine konuyu nereye getiriyor. Dervişin fikri neyse zikri de odur. Başbakan yine polemik yaratıyor. Kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kaldığını iddia edip, aileleri tedirgin edeceğine, cemaat ve tarikatların evlerinde kimler kalıyor, kaç kişi kalıyor oraya baksın, denetlesin. Öğrencinin barınma sorunu vardır, bu sorun çözüm bekler. Başbakan sorunu çözmek yerine yine topluma gereksiz bir gerginlik yaşatıyor" diye konuştu.

MHP İl Başkanı Mehmet Fevzi Yeniçeri ise kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmasını kendilerinin de doğru bulmadığını, ancak sorunun yeni bir sorunmuş gibi ortaya atılmasının yanlış olduğuna değindi. Yeniçeri, şunları söyledi:

"Bu sorun uzun zamandır yaşanıyor. Denizli Belediyesi Meclisi’nde konuyu daha önce gündeme getirdik. Ancak Belediyeyi yönetenler konuya duyarsız kaldı. Anadolu kültüründe kızlı erkekli aynı yurtta kalınması doğru bir davranış biçimi değildir. Tabi ki biz de tasvip etmiyoruz. Denizli’de ev mi, apart mı yurt mu, ne olduğu belli olmayan birçok yer var. Bunlar konusunda bir düzenleme yok. Konunun çözümü için mutlaka yeni bir düzenlemeye gidilmeli."

ÖDP İl Başkanı Orhun Çoban ise Başbakan Erdoğan’ın Gezi direnişi şokunu üzerinden atlatamadığını savunup, "Öğrencileri ahlaksızlıkla suçlayan Başbakan’ı kınıyoruz. Bunlar kiralık evlerde oturan öğrencileri de fişlemek istiyorlar" ifadelerini kullandı.

Ak Parti Denizli yönetimi ise konuyla ilgili görüş vermedi. (DHA)

 

 

 

Ezgi Başaran yazdı. "Gençler seks yapıyor, yetiş vali, yetiş polis"

 

'Komşu ihbar, vali müdahale ediyor'

 

Koray Çalışkan yazdı. "Denizli ahlak polisi denetime başlayacak"