Denktaş'a: Masada kal

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides'in 4 Aralık'ta yapacağı görüşme öncesi diplomatik...
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides'in 4 Aralık'ta yapacağı görüşme öncesi diplomatik pazarlıklar kızışırken, Türkiye de çözüm yolunda üç hamle yaptı.
Türkiye, Yunanistan, ABD, Britanya, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi unsurlarıyla 'çok bilinmeyenli' denklem olma özelliğini sürdüren Kıbrıs sorunu hızlı bir diplomatik trafiğe sahne oluyor.
AB'nin Rum Kesimi'nin üyeliği konusundaki baskısı Türkiye'yi de harekete geçirirken AB, BM, ABD ve Britanya'nın resmi çabaları yoğunlaştı. Ankara'ya dün ayrı ayrı gelen ve üç saat kalan AB'nin dönem başkanı Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ve Britanya'nın Kıbrıs Özel Temsilcisi David Hannay, gelişmeler hakkında bilgi alıp, "Bu sefer çözülsün" mesajı verdi. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powel'ın 4-5 Aralık'taki ziyaretine de Kıbrıs damgasını vuracak.
Bütün bu diplomatik trafik öncesinde Ankara'dan da üç önemli adım atıldı. İlk olarak Denktaş'a "Bu toplantıda mutlaka ikinci bir toplantının tarihi belirlenmeli. Size güveniyoruz. Ne yapıp edin masada kalın" telkininde bulunuldu.
'Sadece not al'
Ardından Kıbrıs'ta Yeşil Hat'taki BM temsilcisinin evinde gerçekleşecek toplantıya gözlemci olarak katılacak olan De Soto da, "Lütfen hiçbir öneri getirmeyin. Görüşmelerin seyrine müdahale etmeyin. Konuşulanları not tutun ve Güvenlik Konseyi'ne aynen rapor edin" diye uyarıldı. KKTC'nin tanınması girişimleri de Ankara'nın üçüncü adımını oluşturdu.
Gizli Körfez operasyonu
Bu arada, Kıbrıs sorunu nedeniyle Türkiye ile Yunanistan arasında Körfez ülkelerinde
'James Bond' operasyonlarını aratmayan gizli bir rekabet yaşandığı ortaya çıktı. Körfez İşbirliği Teşkilatı (KİT) üyesi Bahreyn, Katar, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Suudi Arabistan ekim başında Kıbrıs Rum Kesimi'ne "Ya sorunu çözün ya da KKTC'yi tanırız" uyarısı yaptı. Bunun üzerine Yunanistan'dan ve Rum Kesimi'nden heyetler söz konusu ülkeleri vazgeçirmek için atağa geçti.
Durumu haber alan Dışişleri de desteği kaybetmemek için 26 Ekim-1 Kasım tarihlerinde
bu ülkelere diplomat gönderdi.