DEP, adil yargılama istedi

Kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak, yeniden yargılamanın Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'na (CMUK) yapılan değişikliklere göre yapılmasını istedi.

ANKARA - Kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak, yeniden yargılamanın Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'na (CMUK) yapılan değişikliklere göre yapılmasını istedi.
DEP'lilerin yeniden yargılandığı Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya, Zana, Doğan, Sadak ve Dicle ile avukatları Yusuf Alataş ve Mehmet Nuri Özmen katıldı. Sanıklar, Yargıtay'ın bozma kararı ve AİHM'nin ihlal kararları göz önüne alınarak, adil yargılanma talebinde bulundu. Avukatları Yusuf Alataş ise, mahkeme kapısındaki duruşma listesinde müvekkillerinin TCK'nın 'vatan hainliği, devletin ülkesi ve egemenliğine karşı suçlar' başlıklı 125. maddesinden yargılanıyor gözüktüklerini belirterek, bu durumun düzeltilmesini istedi. Mahkeme Başkanı, teknik sorunlar nedeniyle böyle bir durum ortaya çıktığını belirterek hatanın düzeltileceğini söyledi.
Alataş daha sonra, TCK ve CMUK'ta yapılan değişiklikler çerçevesinde yargılama usulü ve duruşmaların nasıl yapılması gerektiğine ilişkin görüşlerini içeren dilekçe sunmak için süre istedi. Mahkeme, bunu kabul ederek duruşmayı 22 Nisan'a erteledi.
Duruşmadan sonra konuşan Yusuf Alataş, 1 Nisan'da yürürlüğe girecek CMUK'ta tanıkların çapraz sorguya tabi tutulması yönünde düzenleme olduğunu söyledi. Yeniden yargılama sürecinde de bu yönde talepleri olduğunu, ancak reddedildiğini anımsatan Alataş, çapraz sorgunun heyet tarafından teknik cihazlarla dinlenmesi gerektiğini, ancak personel yeterliliği yönünden tereddütleri olduğunu vurguladı.


    http://www.radikal.com.tr/7391447391440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.