DEP'li dört milletvekiline tahliye kararı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kapatılan DEP'in dört eski milletvekilin infazını durdurarak tahliyelerine karar verdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kapatılan DEP'in 4 eski milletvekili Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak hakkındaki infazı durdurarak, tahliyelerine karar verdi.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, eski milletvekillerinin avukatı Yusuf Alataş'ın müvekkillerinin tahliye edilmelerine ilişkin dilekçesini bugün karara bağladı. Daire, hükümlülerin tutuklu kaldığı süreyi de dikkate alarak infazı durdurdu ve başka bir suçtan tutuklu veya hükümlü değillerse tahliyelerine karar verdi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Başsavcılık, kararı, gereğini yerine getirmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderecek.
Ankara 1 No'lu DGM, 4 eski DEP'li milletvekili hakkında 1994'te verdiği 15'er yıl ağır hapis cezasına ilişkin kararı yeniden yargılama sonucunda tasdik etmişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da bu kararın usulden bozulmasını talep etmişti. Temyiz incelemesini yapacak olan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, temyiz duruşması günü olarak 8 Temmuz 2004 tarihini belirlemişti.