DEP'liler için 'gereken' yapılmış

Emniyet Genel Müdürlüğü sözcüsü Ramazan Er, yargılanmaları süren eski DEP milletvekilleri hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü sözcüsü Ramazan Er, yargılanmaları süren eski DEP milletvekilleri hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi. Konu, Emniyet'in düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme geldi. Toplantı sırasında "Eski DEP milletvekillerinin tahliye olduktan sonra yedi il ve ilçede yaptıkları konuşmalarla ilgili olarak bugüne kadar yasal bir işlem yapıldı mı" diye sorulunca Er, şu yanıtı verdi:
"Bu kişilerin yargılama süreci devam ediyor. Eski milletvekillerinin Diyarbakır, Kızıltepe, Nusaybin, Şırnak, Siirt, Van ve Bitlis'te yaptıkları konuşmalar hakkında suç delilleri tespit edilerek, cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu. Ayrıca mitingi tertip edenler hakkında elde edilen suç delilleri de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletildi." Er, eski DEP'lilerin mitinglerde, Kongra-Gel lehine slogan, Kürtçe konuşma, Trafik Kanunu'na muhalefet ve 2911 Sayılı Toplantı, Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet suçu işlediklerinin tespit edildiğini anlattı.