DEP'liler memnun

Tahliye istediler
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, başsavcılığın Leyla Zana ve üç DEP'liye hapis kararının bozulmasını istemesinin ardından, davayı 8 Temmuz'da görüşme kararı aldı. 'Acil tahliye isteyen DEP'lilerin avukatı Yusuf Alataş,
"Mutlu ve umutluyuz" dedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay Başsavcılığı'nın hapisteki eski DEP milletvekilleriyle ilgili ceza kararına bozma istemesi DEP'lileri sevindirdi, karar sürecini de hızlandırdı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, temyiz incelemesi için 8 Temmuz'a gün verdi. Yargıtay'a 'acil tahliye' başvurusu yapan DEP'lilerin avukatı Yusuf Alataş, "Son derece pozitif bir adım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kriterlerine çok uygun. İlk kez bu davada siyasi kaygılar geri planda kaldı, hukuk ön plana çıktı" dedi.
Dava tarihi 8 Temmuz
Başsavcılık, Ankara 1 No'lu DGM'nin yeniden yargılamada eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'a verilen 15'er yıllık hapis cezasını onama kararına, önceki gün yedi önemli gerekçeyle bozma istemişti. Başsavcılık tebliğnamesi derhal işleme konuldu ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi, davanın temyiz incelemesinin 8 Temmuz'da yapılmasını kararlaştırdı.
Daire, belirtilen günde sanık avukatlarının savunmalarını dinledikten sonra, karar açıklamak için bir gün belirleyecek. Daire, başsavcılığın bozma istemlerini paylaşırsa dava yeniden ele alınacak.
Avukattan ilk kez destek
Başsavcılığın istemi, DEP'lilerin cezalarını doldurmadan önce (Mart 2005) tahliye edilme beklentisini de yükseltti, bu nedenle Yargıtay'ın bu aşamada böyle karar alıp alamayacağı tartışılmaya başlandı. Yargıtay'ın cezanın türü-miktarı gibi esasa girmeden verdiği bozma kararlarına bağlı tahliye vermediği bilinmekle birlikte, yine de DEP cephesi, bunun artık mümkün olduğunu konuşmaya başladı.
Sanık avukatları, ilk kez yargı sürecinde başsavcılığın tutumuna destek verdi. Avukat Yusuf Alataş, başsavcılığın bozma istemiyle ilgili şunları söyledi: "Öncelikle, tebliğnamedeki bozma istemleri usulden değil, işin esasına-özüne ilişkin. Çok kısa sürede, çok ciddi bir emek ürünü.
Tebliğname, temel itirazlarımızın büyük bölümünü kapsıyor. Son Anayasa değişikliği, AİHS'nin ruhu ve AİHM kriterleri gözetilmiş. Bütün yargılamalara örnek olacak çok ayrıntılı tespitler yapılmış, yargılamaya bakış açısından çok önemli, pozitif, alkışlanacak hukuksal bir adım.
10 yıldır hukuk mücadelesi veriyoruz. İlk kez bu davada siyasi kaygılar-konjonktür geri planda kaldı. Hukuk ön plana çıktı. Umut verici gelişme. Biz başından beri, amaç gerçeğe ulaşmaktır, dedik. Tebliğnamede bu cümle de var. Bundan çok mutlu oldum, Türkiye adına sevindim."'Suçsuz çıkabilirler'
Tebliğnameden bir gün sonra hapisteki DEP'lilerin acele tahliye edilmesi için Yargıtay'a başvuran avukat Yusuf Alataş, bunun gerekçelerini ve mümkün olup olmadığını şöyle anlattı: "Başsavcılığın belirttiği görüşler göz önünde bulundurulmalı. Mağduriyete en kısa zamanda son verilmeli, haksızlıktan dönülmeli. Yargılama tümüyle yenileneceğine göre, 10 yıl 3 ay cezaevinde olan müvekkillerimin, bir gün dahi cezaevinde kalmaması gerekir. Hiçbir davada 10 yıllık tutuklama süreci olamaz. Müvekkiller yeniden yargılandığında, suçsuz çıkma ihtimali var.
Tahliye mümkün. Daha önce bu tür bozmalarda tahliye kararı olmadı. Ancak artık yepyeni bir dönem var. Anayasa'daki 90. madde değişikliğiyle, artık bu tür kararlar verilebilir."