DEP'lilerden boykot kararı

Hapiste 11. yıla giren, yeniden yargılamaya rağmen serbest bırakılmayan eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak...

ANKARA - Hapiste 11. yıla giren, yeniden yargılamaya rağmen serbest bırakılmayan eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak, hükümetin ve mahkemenin tutumunu protesto için duruşmaları boykota başladı. DGM Savcısı DEP'lilere ilk yargılamada verilen 15'er yıl hapis cezasının onanmasını istedi.
DEP'liler, Ankara DGM'deki 12. duruşmaya gelmedi.LeylaZana'nın boykot kararını açıkladığı iki sayfalık dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:
"10 yıl önce BaşbakanÇiller 'Onlar teröristtir' demişti, bugün de Adalet Bakanı 'Onlar terörist' diyor. 10 yıl önceki siyaset Çiller ve ortaklarını bitirdi. Bugünkü siyaset tarzı da AKP'yi bitirecek... Bizim için aslolan, halkın vicdanında beraat etmektir... Bizler, Türkiye'de siyasetin beyaz Kunta Kinte'leriyiz."
'Müvekkillerim rehine'
Duruşmada, korucubaşı Abdullah Dursun'un 'Leyla Zana tarafından kaçırıldı' dediği oğlu Ali Dursun'un ifadesi okundu. Ali Dursun, "1992'de örgüte isteğimle katıldım. Ailem kaçırıldığımı sanarak Leyla Zana'yı suçlamış. Zana ile tanışmıyorum" dedi.
Avukat Yusuf Alataş da müvekkillerin artık duruşmalara katılmayacağını belirterek şunları söyledi: "Bugüne kadar, bağımsız ve tarafsız yargılamayacağını düşünsek de yargıçların kişiliklerini incitmekten kaçındık. Davayı olabildiğince hukuki zemine çekerek siyasi şova dönüştürmekten özenle kaçındık. Hükümet yeniden yargılamanın yolunu açtı. Ama milletvekillerinin 'düşünce suçlusu olmadığını terör örgütü üyesi olduğunu' söylediler. Böylece yargıya müdahaleedildi. KADEK'e karşı Zana'nın elde tutulduğu haberleri yalanlanmadı. Demek ki doğru. Müvekkilerimiz siyasi rehine. Biz tahliye istiyoruz."
Savcı Dilaver Kahveci ise esas hakkındaki mütalaasında, AİHM'nin kararının aksine hükümlülerle avukatlarına makul süreden daha fazla süre verildiğini,
tanıkların çoğunun dinlendiğini, hükümlü ve avukatlarına tanıklara soru sorma olanağı sağlandığını savundu. Kahveci, yeni yargılamada 'Yargıtay'ca onanan ilk kararın değiştirilmesini gerektirecek bir durum tespit edilemediğini' belirterek, 15'er yıl ağır hapis kararının onanmasını istedi.
Mahkemeyi 2 Nisan 2004'e erteleyen mahkeme, DEP'lilerin gelmemesi halinde davanın onların yokluklarında bitirileceğine de karar verdi.