DEP'lilere 11. ret kararı

TBMM'den 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra yargılanarak mahkûm edilen ancak AİHM'ye açtıkları davayı kazanmaları üzerine yeniden yargılanmalarına başlanan hapisteki eski DEP milletvekillerine, 11. duruşmada da tahliye çıkmadı.

ANKARA - TBMM'den 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra yargılanarak mahkûm edilen ancak AİHM'ye açtıkları davayı kazanmaları üzerine yeniden yargılanmalarına başlanan hapisteki eski DEP milletvekillerine, 11. duruşmada da tahliye çıkmadı.
Eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın Ankara 1 No'lu DGM'de yeniden yargılanmasına dünkü duruşmayla gergin havada devam edildi. DGM Başkanı'nın geçen duruşmada tahliye kararı çıkmaması üzerine alkışlı protestoda bulunan izleyicilerin bugünkü duruşmaya alınmaması yönündeki talimatının uygulanması, tartışmaya neden oldu. Polisler, yasaklıları engellemek için binaya gelenlerin kimliklerini kontrol etti. DEP'lilerin avukatlarından Hasip Kaplan müvekkillerinin ceza-larını doldurmalarına 1 yıl 4 ay kaldığını anımsatarak, "Mahkeme yargılamayı uzatıp bu süre sonunda beraat kararı verecek olursa, yargılama içinde yargısız infaz yapılmış olacak" dedi. DGM heyeti ise 'suçun vasıf ve mahiyetini' gerekçe göstererek sanıkların infazlarının durdurulması talebini reddedip, davayı 12 Mart'a erteledi.
Türkiye-AB Karma Parlamentosu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, verilen kararını şöyle değerlendirdi:
"Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki iyimserliğin, bugün mahkemede görüleceği düşüncesiyle geldim. Ancak hayal kırıklığına uğradım. Sanırım artık yargıç ve savcıların büyüyen, sürekli değişen bir Türkiye'nin mi, yoksa küçücük, kendi adasında yaşayan bir ülkenin mi vatandaşı olduğu konusunda karar vermesi gerekir. AKP ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, DEP'lilerin tahliyesinin Türkiye açısından önemli bir adım olacağını düşünüyor, ancak hâkimlere müdahale etmeden olumlu bir atmosfer yaratma konusunda sorumlulukları var."