DEP'lilere Alman öğüdü

Eski DEP'lilerle görüşen Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Born, PKK ve devamlarının terörist olduğunu belirtti: Terörle aranıza kesin mesafe koyun.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Eski DEP milletvekillerinin önceki gün Ankara'daki AB büyükelçilerine verdiği yemeğe katılamayan Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf Ruthart Born, PKK ve devamı bütün örgütleri 'terörist' olarak gördüklerini söyledi. Born, DEP'lilere "Terörle aranıza mesafe koyun. Herkes açık ve şüpheye yer bırakmaksızın terör ve şiddete karşı çıkmalı" mesajı verdi.
Eski DEP millletvekillerinin AB büyükelçilerine verdiği yemeğe başka bir randevusu nedeni ile katılamayan Born, dün DEP'lileri elçiliğe davet etti. Sabah kahvaltısı sırasında gerçekleşen görüşmede Leyla Zana, tahliye olduktan sonra Güneydoğu'ya yaptıkları geziye ilişkin izlenimlerini aktardı. Bölgede işsizlik ve altyapı sorunlarının öncelikli olduğuna değinen Zana, sosyoekonomik durumun iyileştirilmesi için Batı'nın sağlayacağı mali destek ve projelerin önemine dikkat çekti. Eski DEP'liler kendilerine yeni dönemde önemli bir siyasi rol düştüğü görüşünü dile getirirken, bu rolün ancak yargılama süreçleri tamamlandıktan sonra netlik kazanacağını söylediler.
Born'un DEP'lilerin gündemine getirdiği konuların başını ise terör çekti. PKK ve devamı örgütleri terörist olarak gördüklerini daha önce kamuoyuna açıklayan büyükelçi, bu görüşünü DEP'liler ile yaptığı yüz yüze görüşmede de ortaya koydu. Zana ve arkadaşlarına, "Herkes açık ve şüpheye yer bırakmaksızın şiddet ve teröre karşı çıkmalı. Terörizmle aranıza mesafe koyun" mesajı veren Born'un, Türk ve yabancı kamuoyunun bu konuda eski DEP'lilerden 'net' açıklamalar beklediğini dile getirdiği kaydedildi. DEP'liler ise Born'a "Zaman içinde bizim demokrasi mücadelemizi herkes daha iyi anlayacak. Terörü lanetlediğimizden kimsenin şüphesi olmayacak" diye yanıt verdi.
'Üyeliğe az kaldı'
Leyla Zana ve arkadaşlarının, "Türkiye ne zaman AB üyesi olacak?" sorusuna "Biz elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Türkiye'nin müzakere tarihi almasına artık aylar kaldı" yanıtını veren büyükelçi Born, Avrupa ülkelerinin Türkiye'yi kendilerine 'çok yakın' gördüğünü anlattı.