DEP'lilere pasaport verilecek

Eski DEP milletvekili Selim Sadak'ın ardından Leyla Zana, Hatip Dicle ve Orhan Doğan hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı da mahkeme tarafından kaldırıldı.

ANKARA - Eski DEP milletvekili Selim Sadak'ın ardından Leyla Zana, Hatip Dicle ve Orhan Doğan hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı da mahkeme tarafından kaldırıldı. Sadak, Emniyet'in milletvekillikleri düştüğü gerekçesiyle vermediği yeşil pasaport için İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açmaya hazırlanıyor.
Tutukluluk halleri Yargıtay'ca kaldırılınca özgürlüğüne kavuşan dört eski DEP milletvekilinden, yurtdışı yasaklı olan kalmadı. AB'ye uyum sürecinde kapatılan Ankara DGM'nin yerine kurulan 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Sadak'ın ardından, yargılama süreci devam eden diğer eski DEP'lilerin yurtdışına çıkış yasağını da kaldırdı. Ancak Sadak'ın yasağının kaldırılmasıyla başlayan, eski DEP'lilere verilecek pasaportun rengine ilişkin tartışmanın henüz aşılamadığı öğrenildi.
Emniyet mavi pasaportta ısrarlı
Sadak, eski milletvekili olduğu için Emniyet'ten yeşil pasaport istemişti. Ankara Emniyet Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek Sadak'a hangi renk pasaport verilmesi gerektiğini sormuş, genel müdürlük 'Millevekilliği düşürüldüğü için mavi pasaport alabilir' yanıtı vermişti. Sadak'ın, yeşil pasaport alabilmek için İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açmaya hazırlandığı kaydedildi. Diğer DEP'lilerin de mavi pasaport için başvurmadığı belirtildi.