DEP'lilerin kararı 21 Nisan'a kaldı

Eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın yeniden yargılandığı davada karar 21 Nisan'a kaldı.

ANKARA - Eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın yeniden yargılandığı davada karar 21 Nisan'a kaldı. Yargıya müdahale gerekçesiyle dünkü duruşmayı da boykot eden DEP'lilerin tahliye talebi 13'üncü kez reddedildi.
Ankara 1 No'lu DGM'deki duruşmayı Avrupa Parlamentosu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ile yabancı büyükelçilik görevlileri de izledi. DEP'lilerin
avukatı Yusuf Alataş son savunmasını yaptı. Alataş Milli İstihbarat Teşkilatı'nın davayı üstlenen avukatlar olarak yaptıkları ortak toplantıları izlediğini öne sürdü. Alataş, hazırladığı raporu Adalet Bakanlığı'na ilettiğini, bakanlığın da 'gereğinin yapılması' için DGM'ye gönderdiğini belirtti Alataş savunmasında "Bu kişileri yargılayabilmek için sayısız hukuk dışılık sergilendi. Bu insanları serbest bıraksanız Türkiye ne kaybeder, hukuk ne bakımdan zarar görürdü? 10 yılda köprünün altından çok sular aktı. Kırcı gibi pek çok cinayet işleyenler, ülkeyi talan edenler serbest bırakılırken müvekkiller halen hapiste tutuluyor. Kararınızı verirken lütfen bunları dikkate alın."
Son söz için davetiye
Avukatlar, DGM'den DEP'lileri serbest bırakmasını isteyerek savunmalarını tamamladı. DGM heyeti, karar oluşturmak üzere dosyayı incelemeye alırken tahliye istemini 13'üncü kez reddetti. Mahkeme sanıkların son sözlerini söylemeleri için açıklamalı davetiye gönderilmesini ve duruşmaya yine katılmadıklarında davanın yokluklarında bitirileceği konusunda
uyarılmalarına karar vererek duruşmayı 21 Nisan'a erteledi.