'Deprem böler' korkusu

İstanbul ve çevresindeki olası depremin ardından kriz yönetiminde yaşanacakların provası, dün MGK Genel Sekreterliği'nde yapıldı. Üç gün sürecek 'jenerik senaryolu ve bilgisayar destekli' Afet Kriz Yönetimi 2005 Tatbikatı'nda kriz yönetimindeki eksiklikler saptanacak.

ANKARA - İstanbul ve çevresindeki olası depremin ardından kriz yönetiminde yaşanacakların provası, dün MGK Genel Sekreterliği'nde yapıldı. Üç gün sürecek 'jenerik senaryolu ve bilgisayar destekli' Afet Kriz Yönetimi 2005 Tatbikatı'nda kriz yönetimindeki eksiklikler saptanacak.
Tatbikatın dün yapılan Seçkin Gözlemci Günü'ne Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, bazı bakanlar ve askeri yetkililer katıldı. MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan küreselleşmeyle gelen tehditler nedeniyle, olası büyük çaplı bir doğal afetin, dünyanın büyük bir kısmını etkileyen güvenlik sorununa neden olabileceğini söyledi.
Seferberlik ve Savaş Hazırlıkları Planlama Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Elmas da "Depremle mücadeledeki aksaklıklar, en başta toplumun devlete güvenini olumsuz etkileyerek, mevcut güvensizlik ortamının kaosa dönüşmesine neden olabilir. Deprem sonrası tüm yönetsel zafiyetler, dinsel veya ayrılıkçı güç odaklarının ortaya çıkmasına, halkı kendi lehlerine etkilemesine ve dolayısıyla mevcut siyasi, idari ve anayasal düzenin zafiyetine yol açabilecek nitelikte rol oynayabilir" dedi.
Tatbikatta kriz yönetim sisteminin etkinliğini deneniyor, eksikleri saptanıyor. Tatbikat senaryosu uyarınca, İstanbul adalar merkezli 7.5 büyüklüğünde deprem, dün sabah saat 05.42'de meydana geldi.
Depremden, İstanbul'un yanı sıra Sakarya, Yalova, Bursa, Edirne ve Tekirdağ çok büyük hasar gördü. 100 binden fazla bina yıkıldı, on binlerce kişi öldü. İlk gün başlayan arama-kurtarma çalışmaları, dördüncü güne kadar sürecek. Çadır kentlere, ilçe ve köylerle ulaşım, iletişim, elektrik ve su gibi hayati ihtiyaçlar kullanılır ve çalışır hale getirilecek. Depremin ilk haftasının sonunda TEM otoyolunun bazı kesimleri ile Ankara-İstanbul demiryolunun Gebze mevkii ulaşıma kapanacak.
TÜPRAŞ'ta çıkan yangın üç günde söndürülecek. Ekipler Gemlik ve Kocaeli'ndeki gübre tesislerinde oluşan amonyak gazı kaçağına müdahale edecekler. Gemlik'te vatandaşlar tahliye edilecek. Sanal radyo ve TV'ler bölgeden hasar ve can kaybıyla ilgili 'jenerik' haberler geçiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7668797668790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.