'Deprem Dede'den üzen veda

'Deprem Dede'den üzen veda
'Deprem Dede'den üzen veda
Türkiye'nin 'Deprem Dede'si Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara 71 yaşında yaşamını yitirdi. Prof. Işıkara hafızalara, 'Deprem değil binalar öldürür' sözüyle kazındı.

İSTANBUL -Yaşamını Türkiye ’ye deprem bilincini kazandırmaya adayan ve özellikle 17 Ağustos depremi sonrası çocuklar tarafından ‘Deprem Dede’ olarak anılan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara dün 71 yaşında hayata veda etti. Bir süredir Medical Park Göztepe Hastanesi’nde solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gören Prof. Işıkara’nın kalbi dün saat 13.25 ve 13.45’te iki kez durdu. Masajla kalbi yeniden çalıştırılan Işıkara, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 18.50’de hayatını kaybetti. Son olarak 8 Aralık tarihinde hastaneye kaldırılan Prof. Işıkara’nın 3 Ocak’ta anjiyo olduğu belirtildi.
1941 yılında Mersin’de doğan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 1965’te İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Bölümü’nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü’nün başına 1991’de geçen Prof. Işıkara, 17 Ağustos 1999’da Marmara’da yaşanan ve büyük yıkımlar ve ölümlerin olduğu 7.4 büyüklüğündeki deprem sonrası yaptığı toplumu bilinçlendirme çabaları nedeniyle hafızalara, ‘Deprem Dede’ adıyla kazındı. Prof. Işıkara, son olarak Kızılay Genel Başkan Başdanışmanlığı ile Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği başkanlığı görevlerini yürütüyordu.
Ölüm haberinin ardından hastaneye gelen Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar “Hepimizin başı sağolsun çok üzüntülüyüz. Özellikle Kızılay ailesi ve onların başı olarak ben çok üzüntülüyüz. Işıkara bizim başdanışmanımızdı çok yakın mesai arkadaşıyız. Bizi çok derinden yaraladı yokluğuna zor alışacağız. Allah’tan rahmet diliyorum, ailesiyle görüşmeye geldim. Bu bizim cenazemiz bizim ailemizin cenazesi, sahip çıkacağız ve Işıkara’ya layık bir şekilde, Onun aziz hatırasına hürmet ederek, törenlerini yerine getireceğiz. Türkiye’nin başı sağolsun ciğerimiz yanıyor şuan” dedi.(RADİKAL)

‘DEPREM DEĞİL BİNALAR ÖLDÜRÜR’

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara Türkiye’de vatandaşları depreme karşı bilinçlendiren çalışmalarda başı çeken isim olmuştu. Prof. Işıkara, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden sonra yaşanan kayıpların ardından riskli konutlara dikkat çekerek ‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ demişti. Ölüm haberinin ardından hastaneye gelen Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar “Hepimizin başı sağolsun çok üzüntülüyüz. Özellikle Kızılay ailesi ve onların başı olarak ben çok üzüntülüyüz. Işıkara bizim başdanışmanımızdı çok yakın mesai arkadaşıyız. Bizi çok derinden yaraladı yokluğuna zor alışacağız. Allah’tan rahmet diliyorum, ailesiyle görüşmeye geldim. Bu bizim cenazemiz bizim ailemizin cenazesi, sahip çıkacağız ve Işıkara’ya layık bir şekilde, Onun aziz hatırasına hürmet ederek, törenlerini yerine getireceğiz. Türkiye’nin başı sağolsun ciğerimiz yanıyor şuan” dedi.