Deprem fırtınası okulları boşalttı

DENİZLİ - Son beş gündür deprem fırtınası yaşayan Denizli’de ‘hareketliliğin artması’ sonucu dün okulların tatil edilmesiyle tedirginlik arttı. Deprem tatbikatına rastlayan fırtına nedeniyle, kentte bulunan uzmanlar okullarda dayanıklılık testleri yaparken, çeşitli köylerde de 21 ev boşaltıldı.
Vali Yavuz Erkmen, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Afet İşleri Daire Başkanı Bekir Tüzel’in katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. Erkmen, bölgede son beş günde büyüklüğü 3’ün üzerinde 80 ve altında 1000 civarında sarsıntı yaşandığını belirterek şu uyarıyı yaptı:
“Biz, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Kandilli Rasathanesi ve Pamukkale Üniversitesi’yle her gün bu verileri yorumlayıp değerlendiriyoruz. Geldiğimiz noktada bugün itibarıyla hareketliliğin biraz arttığını gördüler. Kimse telaşa kapılmasın. İlla bir deprem olacak anlamında söylemiyorum. Denizli birinci derecede deprem bölgesindedir. En kötü ihtimalle geçen yıl Honaz’da yaşanan 4.8 büyüklüğündeki depremi geçmeyeceğini söylüyor uzmanlar.”
Bir haftadır düzenledikleri deprem tatbikatlarıyla sarsıntıların eşzamanlı meydana gelmesi üzerine Bayındırlık’tan yetkililerin binalarda dayanıklılık araştırması yaptığını ve 3 bin 500 binanın tarandığını anlatan Erkmen, çeşitli köylerde risk taşıdıkları gerekçesiyle 21 evin boşaltıldığını duyurdu:
“Bazı okullarımızda güçlendirme çalışması yapıldı. Bazılarında yapılmadı. Biz de öğrenciler arasında eğitim farkı olmasın diye merkezdeki tüm okulları bugün için (dün) tatil etme kararı verdik. Arkadaşlarımız binalarda araştırmaları sürdürüyorlar. Bugün vatandaşlarımızın biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Bilim adamları verileri yorumlayarak biraz hareketlilik yaşandığını söylüyorlar. Geçmişte de hareketlilik yaşanmış ama bir şey olmamıştır.”

Evlerine girmediler
Okulları bir gün tatil kararı, dün öğrenciler dersbaşı yaptıktan sonra açıklandı. Derslere ara verilerek öğrenciler evlerine gönderildi.
Tatil kararının ardından halk sokağa döküldü. Çok sayıda vatandaş, evlerinden çıkarak mesirelik alanlarla park ve bahçelere gitti. (dha)