Deprem için çelişkili görüşler

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü Diri Fay ve Paleosimmoloji Araştırmaları Projesi Başkanı Dr. Ömer Emre...

İZMİR - Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü Diri Fay ve Paleosimmoloji Araştırmaları Projesi Başkanı Dr. Ömer Emre, art arda yaşanan orta büyüklükte depremlerin daha büyük bir depremi engellediğini söyledi. Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof.
Dr. Haluk Eyidoğan ise, aksini savundu.
Dr. Ömer Emre: Depremden önce hazırladığımız bir raporda İzmir ve çevresi için 6.5 büyüklüğünde bir deprem öngördük. Orta büyüklükte depremler serisi bizim için de sürpriz oldu, ancak bu İzmir için büyük bir şans. Çalışmalarımız sırasında aktif olmadığını sandığımız bir fayın aktif olduğunu gördük. Depremlerin 6.5 değil, bağımsız depremler olmasının nedeni bu. İşin şanslı tarafı da bu. Dört depremle boşalan enerji tek depremle boşalsaydı büyüklük 6.2 olacaktı."
Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan: "Benzer aktivitenin bir müddet daha süreceği kanısındayız. Bölgede mevcut yapıyı incelediğimizde, 6.0-6.5 arasında deprem olma olasılığı var. Ama bunun zamanını söylemek mümkün değil."
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu: Depremler devam edecek, Paniğe gerek yok. Hasar görebilecek binalara girilmemesi konusunda uyarımızı kuvvetle tekrarlıyoruz.


    http://www.radikal.com.tr/7609157609150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.