Deprem paniği: 121 yaralı

Erzurum'da önceki gece 00.42'de meydana gelen ve aletsel büyüklüğü 5.4 olan depremde, dokuz köyde hasar meydana geldi, 121 kişi de yaralandı.

ERZURUM - Erzurum'da önceki gece 00.42'de meydana gelen ve aletsel büyüklüğü 5.4 olan depremde, dokuz köyde hasar meydana geldi, 121 kişi de yaralandı.
Kriz masasından yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Pasinler ilçesinin 15 kilometre güneyi olan deprem sonrası, aynı ilçeye bağlı Çiçekli Köyü'nde beş, Çamlıca Köyü'nde dört, Yavuzlu Köyü'nde iki, Bulkasım Köyü'nde altı, Tekman ilçesine bağlı Ağcakoca Köyü'nde de bir evde hasar meydana geldi. Açıklamada, merkeze bağlı Sarılı Köyü ile yeni Pasinler ilçesine bağlı Ortadüzü, Yıkılgan ve Topraklı köylerinde de hafif hasarların meydana geldiği belirtildi. Pasinler ilçesi Çiçekli Köyü'nde deprem sırasında meydana gelen göçükte, bir kişinin ayağının kırıldığı ve tedaviye alındığı bildirildi.
Sivil Savunma olay yerinde
Ayrıca şehir merkezinde korku, panik ve yüksekten atlama nedeniyle hastanelere başvuran 46 kişinin ayakta tedavilerinin yapıldığı, Pasinler ilçesinde de 75 kişinin ayakta tedavi edildiği kaydedildi. Deprem sonrası hasar gören köylere 75 personelden, 6 kurtarma aracı ve ambulanstan oluşan Sivil Savunma ekibinin sevk edildiği, ayrıca 40 gönüllünün de bölgeye gönderildiği ifade edildi.
'Ucuz atlattık'
Deprem sonrası şehir merkezinde gezerek, incelemelerde bulunan Erzurum Valisi Osman Derya Kadıoğlu, önemli hasar olmadığını belirterek, "Şükür ucuz atlattık. Şu an durum iyi görünüyor" dedi. Depremde Pasinler ilçesine bağlı Çicekli, Yavuzlu, Çamlıca Ulukara ve Ortadüzü köyleri ile Tekman ilçesine bağlı Ağcakaya köylerinde hasarın meydana geldiğini anlatan Kadıoğlu, "Köylere ekiplerimiz ulaştı. Önemli bir hasar yok. Hasar gören köylere şimdilik çadır gönderilmedi. Elimizde çadır fazlasıyla var. Eğer ihtiyaç olursa hemen sevk edeceğiz" diye konuştu.
'Paniğe gerek yok'
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Ahmet Mete Işıkara, Erzurum'daki 5.4 büyüklüğündeki depremin ana deprem olduğunu belirterek, bu depremin artçı şoklarının devam edeceğini kaydetti. Işıkara, vatandaşların korkmaması gerektiğini de ifade ederek, insanların depremden çok paniklemelerden zarar gördüklerini kaydetti. Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Işıkara, "Artık, 'Ne zaman deprem olacak?' sorusunu bırakıp depremden korunma yollarını aramalıyız. Erzurum'daki yaralılar. Bu depremden korunma önlemlerinin tam alınmadığının bir göstergesidir" dedi.
Önce 9, sonra 12 sarsıntı
Erzurum'da gece 00.42'de meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki deprem öncesi 9, deprem sonrası ise 12 sarsıntı meydana geldi. İlk sarsıntı saat 18.38'de 3.4 büyüklüğünde gerçekleşti. Saat 00.42'ye kadar 2.6 ile 3.4 büyüklüğü arasında 9 sarsıntı oldu. 00.42'deki ana deprem sonrası ise saat 00.49 ile 04.31 arasında ise 1.9 ile 3 arasında 12 sarsıntı kaydedildi.