Deprem sonrası İstanbul'da özel helikopterlere el konulacak

Olası bir depremde İstanbul'da devlet özel şahıs ve kurumlara ait helikopterlere el koyacak. 'Afet FM' de Düzce depreminin yıldönümü olan 12 Kasım'da yayına başlayacak.

İSTANBUL - Olası bir depremde İstanbul'da devlet özel şahıs ve kurumlara ait helikopterlere el koyacak. 'Afet FM' de Düzce depreminin yıldönümü olan 12 Kasım'da yayına başlayacak.
İstanbul Valiliği Afet Koordinasyon Merkezinden Sorumlu Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, kentteki şahıs ve özel kurumlara ait helikopterleri tespit ettiklerini söyledi. Vali Yardımcısı Karahasanoğlu, yıkıcı bir deprem sonrası gerek duyulması halinde bu helikopterlere el konulacağını belirtti.
Uzmanlara göre 30 yıl içinde yedi ve üzerinde bir deprem yaşanması olasılığının yüzde 47-77 arasında olduğunu vurgulayan Karahasanoğlu, aldıkları önlemleri ve olası bir depremde yapılacakları şöyle anlattı:

 • Afet FM' 12 Kasım'da yayına başlayacak.
 • Deprem konteynırı sayısı 500'e çıkarılacak. Anadolu ve Avrupa yakasında afet yönetim merkezi yapılacak. 2010 yılına kadar 598'i okul toplam 840 kamu binası güçlendirilecek.
 • 76 helikopter pist alanına ilaveten 174 pist alanı daha tespit edildi. Depremde bedelleri daha sonra ödenmek üzere helikopterlere el konulacak. İskeleler kullanılamazsa TSK'ya ait çıkarma gemileri kullanılacak. Bazı gemiler yüzer hastane haline getirilecek.
 • Vali, belediye başkanı ve garnizon komutanı TSK'ya ait bir helikopterle kenti havadan dolaşarak hasar tespiti yapacak.
 • Şehre girişler kontrol altına alınacak. Öncelikle ambulans, iş makinesi ve arama kurtarma ekiplerinin geçişleri sağlanacak.
  İki hastane kuruluyor
  Yıl sonuna kadar 175 okulun güçlendirme çalışmalarının biteceğini belirten İstanbul Valisi Muammer Güler de şu bilgileri verdi: "İstanbul'da iki deprem hastanesi kurulacak. Ayrıca Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Baltalimanı Kemik Hastanesi ve Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde deprem hazırlıklarını yaptık."
  '1. Ordu'ya bırakılsın'
  Türk Kızılayı Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, olası İstanbul depremine en hazırlıklı kurumun ordu olduğunu belirterek, "İstanbul'da afet yönetimi, 1. Ordu'ya bırakılmalıdır" dedi. Işıkara şöyle konuştu: "Üç gün içinde borsanın açılması gerekiyor. Hepimizin İstanbul'da bir akrabası var. 12 milyon, birden 36-40 milyon olur. İstanbul bunu taşıyamaz. Ancak, ordu girişi ve çıkışı durdurabilir ve acil müdahale çalışmalarını yapabilir. Bunu sivil devlet olarak kompleks yapmayalım." (Radikal, dha)