Deprem sonrası koordinasyon için kurul nihayet toplandı

ANKARA - Marmara depreminin yaklaştığına dair tartışmalar sürerken Deprem Danışma Kurulu toplandı. Toplantıya başkanlık eden Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Hasan İpek, Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu’nun, afet ve acil durum hallerinde bilgileri değerlendirmek, alınacak önlemleri belirlemek amacıyla faaliyete geçirildiğini söyledi.
Kurul dün Başbakanlık Merkez Bina’da ilk toplantısını yaparken, Başkan İpek, afet ve acil durumun gereğinin hızlı hareket etmeyi ve akılcı önerileri zorunlu kıldığını söyledi. Afet ve acil duruma ilişkin güçlü bir altyapı ve geri beslemeye yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten İpek, bu çerçevede bilgi ve teknoloji ile insan kaynaklarına önem verdiklerini vurguladı.
Türkiye’nin her iki yılda bir önemli ölçüde hasara yol açan depremlerle karşılaştığına ve meydana gelen depremlerde en çok zarar gören ülkeler sıralamasında üst sıralarda yer aldığına işaret eden İpek, bu nedenle Deprem Danışma Kurulu’nun oluşturulduğunu bildirdi. Deprem Danışma Kurulu’nun, depremden korunma, zararları en aza indirme faaliyeti, izlenecek politikalar ve önerileri görüşmede faydalı çalışmalar içinde olacağını anlatan İpek, kurulun, sivil toplum örgütü, akademisyen ve depremle ilgili kamu kuruluş temsilcilerinden oluştuğunu belirtti. Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu’nun, afet ve acil durum hallerinde bilgileri değerlendirmek, alınacak önlemleri belirlemek amacıyla faaliyete geçirildiğini ifade eden İpek, “Kurul, alınacak önlemleri denetlemek, kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşları arasındaki koordinasyonu da sağlayacak” dedi. İpek, ortak temenni ve önceliklerinin, tüm vatandaşların, afet korkusundan uzak bir şekilde yaşaması olduğunu sözlerine ekledi. (Radikal)