Deprem suçu zamanaşımında

17 Ağustos 1999 depreminin ardından açılan davalar, 17 Şubat Cumartesi gününe kadar karar çıkmazsa 7.5 yıllık zamanaşımı dolacağı için düşecek.

KOCAELİ - 17 Ağustos 1999 depreminin ardından açılan davalar, 17 Şubat Cumartesi gününe kadar karar çıkmazsa 7.5 yıllık zamanaşımı dolacağı için düşecek.
Yaklaşık 30 bin kişinin öldüğü depremin ardından Kocaeli, Sakarya, Yalova ve İstanbul'da yıkılan binalarda can verenlerin yakınları binlerce dava açtı. Ancak Yargıtay bu davalarda, suç tarihini 'binanın yapılış tarihi' olarak değerlendirdiği için, büyük kısmı 'takipsizlik' kararlarıyla ortadan kalktı. Binaların fenni sorumlusu olan mimar ve mühendislerle binlerce müteahhit ilgili yasada öngörülen 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek' suçundan beş yıla kadar hapis cezasından kurtuldu.
Ancak daha sonra Yargıtay görüş değiştirerek, suç tarihini 'binaların yıkıldığı tarih' olarak kabul edince, Savcılıklarda bekleyen bazı davalar yeniden açıldı. Bu yargılamalar sonunda da sadece Kocaeli'nde altı mimar ve müteahhit suçlu bulunarak cezaevine girdi. Mehil süreleri dolmak üzere olan altı mimar ve müteahhit de kesinleşen 10 aylık cezalarını çekmek üzere cezaevine girmeye hazırlanıyor.
Kocaeli Barosu Başkanı Ersayın Işık, "Şu anda sadece Kocaeli'nde yaklaşık 80 davanın dosyası Yargıtay'da inceleme aşamasında. Şubat ayının 17'sindeyse 7.5 yıllık zamanaşımı süresi doluyor. Yargıtay'da bile olsa dosyalar zamanaşımı nedeniyle düşmüş olacak" dedi.