Deprem tarihi: 1999 Yıkım tarihi: 2005

17 Ağustos 1999 Marmara depreminde ağır hasar gördüğü belirlenen bir bina, altı yıllık bekleyiş süreci sonucunda dün yıkıldı. Ahmet Açıkgöz'e ait altı katlı binanın yıkımı, Bahçelievler ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından gerçekleştirildi.

İSTANBUL - 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde ağır hasar gördüğü belirlenen bir bina, altı yıllık bekleyiş süreci sonucunda dün yıkıldı. Ahmet Açıkgöz'e ait altı katlı binanın yıkımı, Bahçelievler ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından gerçekleştirildi. Bahçelievler Kocasinan mevki, Gökçe Sokak'ta bulunan Karataş Apartmanı'nın yıkımında sivil savunma ekipleri, zabıta ve bir ambulans görev aldı.
Kat sahipleri de bekliyor
Yıkıma katılan Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, 1999 yılında yıkımına karar verilen binanın halen yürürlükte olan yasal mevzuatın uzaması nedeniyle ancak bugün yıkalabildiğini söyledi. Develioğlu, "Marmara depreminin ardından Bayındırlık Bakanlığı, Büyükşehir ve Bahçelievler belediye ekipleri binanın ağır hasar gördüğüne dair rapor hazırladı. Binada oturanlar tahliye edildi. 10 daire ve iki dükkân için kat sahiplerine 1999'da 6'şar milyar lira ödendi, kat sahipleri binadan çıktı. Depremden sonra binada oturan olmadı. Zaten arsa gene kendilerine ait, yıkım sonrası yeniden bina yapacaklardır. Ancak yıkım yasal mevzuatın uzaması nedeniyle ancak bugün gerçekleşebildi."
Orta hasardan, ağır hasara!..
Bahçelievler'de depremin ardından yıkım kararı bekledikleri bir bina daha olduğunu söyleyen Develioğlu, "1999 depreminde orta hasarlı raporu olan
5 bin metrekarelik bir bina, bakılmadığı, onarılmadığı için ağır hasarlıya dönüştü. Mahkeme süreci bittikten sonra Adnan Kahveci Bulvarı'ndaki o binayı da yıkacağız" diye konuştu.
Yıkıma katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürü Şimşek Deniz de depremde orta şiddette hasar gören pek çok binanın onarım yapılmadığı
için zamanla ağır hasarlıya dönüştüğünü söyledi. Avcılar, Ambarlı, Bağcılar, Küçükçekmece, Büyükçekmece ve Zeytinburnu'nda yoğun olan bu binaların da yıkılacağını belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7476347476340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.