Deprem uzmanlarından rahatlatan açıklama: Asıl tehlike İstanbul değil

Deprem uzmanlarından rahatlatan açıklama: Asıl tehlike İstanbul değil
Deprem uzmanlarından rahatlatan açıklama: Asıl tehlike İstanbul değil
Beklenen İstanbul depremiyle ilgili bir araştırmaya göre Tekirdağ-Şarköy tarafında oluşan enerji birikimi, İstanbul'u etkilemesi beklenen, Adalar yakınındaki fayın biriktirdiği enerjiden çok daha fazla.

RADİKAL - İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ziyadin Çakır, beklenen İstanbul depreminin Adalar açıklarında değil, Tekirdağ Şarköy bölgesinde olacağını söyledi. Bu görüş, Adalar'ın güneyindeki hatta da 7 kuvvetinde bir deprem olasılığı olduğunu, ancak bu fayın bütün olarak değil de parça parça kırılması halinde depremin büyüklüğünün de azalacağını öngörüyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bunların hepsi sadece öngörü gerçek olansa yıkıcı bir deprem olasılığının varlığı.

Marmara Denizi'nden geçen ve deprem üretme riski yüksek olan faylarda yapılan son çalışmalar bir makalede toplandı.

Makalede imzası bulunan akademisyenler arasında olan İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm öğretim üyesi Doç. Dr. Ziyadin Çakır kırılması beklenen fayın Adalar segmenti mi, yoksa Tekirdağ Şarköy segmentinde mi olacağına geçmişte yaşanan depremlerle cevap verdi. Doç. Dr. Çakır, "İstanbul'u etkileyen tarihsel depreme baktığımızda en sonuncusu 1894 depremi. Henüz burda büyük bir deprem tehlikesi yok. Çünkü daha büyük birikim olması gerekiyor" dedi.

"BİRİKEN ENERJİ TEHLİKELİ BOYUTA ULAŞTI"

Tekirdağ-Şarköy bölgesindeki en son büyük depremin 1766 yılında yaşandığınıa dikkat çeken Çakır, potansiyel tehlikenin adresi olarak Tekirdağ segmentini işaret etti. Biriken enerjinin  çok tehlikeli bir boyuta ulaştığını vurgulayan Doç. Çakır,  "Daha tehlikeli segment Tekirdağ'dan, Şarköy açıklarından başlayıp, Marmara ortasına uzanan bir segment. Bu hattın daha büyük bir potansiyeli taşıdığını düşünüyorum" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1280696128069617

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user648972

  Tekirdag tarafindakiler insan degil. Hersey istanbullular icin. habere bak. Rahatlatan aciklamaymis

  yap-sat, ekonomiye can kat - user547550

  Eh, artık İstanbulda yapılaşma çılgınlığının sonu geldi gibi duruyor. Emlâk fiyatları durağanlaşmaya başladı, yakında düşecek. Şimdi n'aaapmalı ? "Deprem aslında İstanbulda değil, bilmemnerede..." deyip, inşaatın yönünü oraya çevirmek lâzım. Bütün deprem geyiklerinin altında yatan budur !!

  Hangi Yaklaşım doğru. - user556959

  Prof.Dr. Naci Görür'ün Marmara Denizi'ne Denizaltı ile dalarak yaptığı araştırmadan sonra kaleme aldığı ''Faya seyahat'' isimli kitabı okumuştum. Bu Kitapta Sn Görür 1912 depreminde enerjisini boşalttığı için Tekirdağ ve Şarköy taraflarında büyük deprem ihtimalinin az olduğunu, buna karşın Marmara Ereğlisi'nin doğusunda kalan fayın Çınarcık çukurluğuna kadar büyük tehlike oluşturduğunu yazmıştı. Şimdi burada bu görüşün aksine bir görüş görüyoruz. Evet Jeoloji okumadım ve deprem bilgimiz internet kaynaklı, ancak okuduğum makalelerden Sn Görür'ün ulaştığı sonucun daha doğru olduğunu düşünüyorum. Zira bilhassa fayı da çıplak gözle gözlemledi. Ayrıca Prof. Dr. Cenk Yaltırak ve arkadaşlarının 2003 yılında tarihsel depremlerle ilgili yazdıkları ''Marmara Denizinde tarihsel depremler ve kırılma olasılıkları'' isimli makale istatistiksel verileri çok yerinde konumlandırmış. Bu makalede de asıl tehlikenin yine Doğu Marmara'da olduğu ortaya çıkıyor. Aslında İstanbul'un rahatlamaması lazım ve hızla depreme karşı bina stokunu yenilemesi, gerekir. 1509 dan sonra olan depremlerin hiçbiri o deprem kadar büyük değil ve 1509 dan bugüne kadar da 506 yıl geçmiş durumda. Yani Marmara için durum hiç de iç açıcı değil ve deprem aniden hiç umulmadık anda oluveriyor. Evinizin sağlam olması da can güvenliği açısından kesin çözüm değil. Deprem anında çürük bir binada olabilirsiniz.Bir de Marmara'da olacak deprem 10 km derinlikte ve İstanbul'a 10-15 km uzaklıkta olacak. Bu durum riski daha da artırıyor. Hızla tedbirleri almalıyız sonrasında ise Allah'a tevekkül etmeliyiz.

  DEPREM FELAKET ERKEN UYARI MERKEZİ ERZİNCAN - T Ü R K İ Y E - MUCİT-48

  Tekirdağ taraflarında enerji birikimi olsaydı. Gökçe ada civarlarındaki kaymadan dolayı oluşan depremler olmazdı. Demekki atı alan gökçeadayı geçmiş... Yunanistan ve batısında olan depremler .Girit açıklarında olan depremler anadolu kütlesinin batıya kaymasını isbatlıyor. www.depremerkenuyari.com

  Bizde rahatladık.... - user858178

  Biz ne yapar eder fayın ucunu istanbul a çeviririz.Çünkü trakya haritanın kıpkırmızı tarafı.Bu tarafa bir şey olursa kınalar yakarsınız......

  Yapacağınız habere... - user629744

  Ne yani Tekirdağ'da insan yaşamıyor mu? Bu ne biçim haber?

  daha fazla rant - user658443

  tabii bakırköy florya hattında yeteri kadar eski binayı alıp rant elde edemediler. yeniden başladılar felaket tellallığına