Depremde devrilen Atatürk heykeli Japonya'yı karıştırdı

Japonya'nın Niigata kentinde depremde Atatürk heykeli yan yattı. Deprem ve kurtarma çalışmalarının paniğiyle heykel yatık vaziyette unutuldu.

ANKARA - Japonya'nın Niigata kentinde depremde Atatürk heykeli yan yattı. Deprem ve kurtarma çalışmalarının paniğiyle heykel yatık vaziyette unutuldu. Japon gazetecileri bu yüzden Japon hükümetinin tutumunu eleştirirken, Japon gazetelerinde yer alan fotoğraflı "Atatürk heykeli unutuldu" haberlerinde halkın da "Bu, Atatürk'e saygısızlık" tepkisine yer verildi.
Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği dün olaya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, yan yatan Atatürk heykeliyle ilgili hükümetin, kentin belediye başkanından açıklama istediği belirtildi ve durumun nasıl aydınlatıldığını şöyle açıkladı: "Niiagata Chuetsu depreminde, Atatürk heykeliyle kaidesini bağlayan civatalar hasar gördü. Heykelin o halde bırakılması durumunda düşüp kırılabileceği endişesiyle kaidesinden kaldırılarak yan yatırıldı. Heykelin öyle bırakılması gibi bir niyet kesinlikle bulunmamakla birlikte, Kashiwazaki Belediyesi insan hayatının kurtarılması çabalarına öncelik vermek zorunda kaldı." Büyükelçilik, Atatürk'ün sevilen, saygı duyulan bir lider olduğunu, kendisine 'en ufak' hakaretin söz konusu olmayacağını vurguladı.