Depremde hasar gören kaçak binalara af teklifi

AKP Sakarya Milletvekili Recep Yıldırım'ın, 1999'daki Marmara depreminde hasar gören kaçak binalara imar affı içeren teklifi TBMM Bayındırlık Komisyonu'ndan döndü.

ANKARA - AKP Sakarya Milletvekili Recep Yıldırım'ın, 1999'daki Marmara depreminde hasar gören kaçak binalara imar affı içeren teklifi TBMM Bayındırlık Komisyonu'ndan döndü. Yıldırım da tepkiler üzerine teklifine olumsuz oy vermek zorunda kaldı.
Komisyonun dünkü toplantısında, AKP'li Yıldırım'ın İstanbul'dakiler başta olmak üzere orta hasarlı bina ve işyerlerine ruhsat verilmesini öngören yasa teklifi tartışıldı. Komisyon Başkanı AKP'li Mustafa Demir, bu düzenlemeyle kaçak binalara ruhsat verilmesinin önünün açılacağına dikkati çekti ve "İmara aykırı ruhsatsız binalara, onarım ve kullanma ruhsatı vermenin bir anlamı yok" dedi.
'Huzur'u hatırlattı
AKP'li Asım Aykan da, Zeytinburnu'nda yıkılan Huzur Apartmanı'nı anımsatarak, bu tür orta hasarlı binalara kullanma ruhsatı verilmemesini istedi, "Yapılmak istenen düzenleme, bir imar affıdır. Ruhsatı olmayan binalar ya kaçak ya da ruhsata uygun değildir. Bu aykırılığı gidermeyenlere ruhsat vermek suçtur" uyarısında bulundu. Bunun üzerine teklifinin yanlış olduğunu kabul eden Yıldırım, "Bu gibi kaçak veya orta hasarlı binalara izin verilmemelidir" diye konuştu.
'Oturmaya izin veriyoruz'
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadık Yamaç'sa düzenlemenin kaçak ve izinsiz tüm yapıları kapsadığını belirtti ve hasarlıların güçlendirilmesini savundu. Yamaç, "Depremin üzerinden altı yıl geçti orta hasarlı binalar onarılmıyor. Binalar yıkılıyor, insanlar ölüyor. Binaların boş durması çözüm değil. Madem ki hasarlı binaları yıkamıyoruz, oturmasına müsaade ediyoruz, binalarını güçlendirmelerine izin verelim" dedi. Tartışmaların ardından bu düzenleme teklif metninden çıkarıldı. Teklifle Malatya, Bingöl/Karlıova, Hakkâri ve İzmir/Seferihisar-Urla depremlerinde konutları orta derecede hasar görenlere konut yardımı yapılması da sağlandı.