Depremde uluslararası işbirliği

Gölcük ve Düzce depremlerinde uluslararası camiadan büyük destek alan Türkiye, şimdi deprem deneyimini dünyayla paylaşıyor. Doğal afetlerle ilgili uluslararası işbirliği konusunda koordinatör kuruluş olan...

ANKARA - Gölcük ve Düzce depremlerinde uluslararası camiadan büyük destek alan Türkiye, şimdi deprem deneyimini dünyayla paylaşıyor. Doğal afetlerle ilgili uluslararası işbirliği konusunda koordinatör kuruluş olan Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Gölcük ve Düzce depremlerinden önce üçü ikili ve birisi uluslararası olmak üzere dört anlaşma imzalamıştı. Depremin ardından ise konusu ağırlıkla deprem olan, doğal afetlerle ilgili 13 anlaşmaya imza atıldı. Anlaşma yapılan ülkeler arasında ABD, Britanya, Fas, Arnavutluk, Yunanistan, Suriye, Cezayir, Çin, Kırgızistan ve Lübnan'ın ilgili bakanlık veya kuruluşlarıyla Avrupa Uzay Ajansı var.
Anlaşma genişliyor
Afganistan, Bangladeş, Azerbaycan ve Sırbistan Karadağ'la yapılacak işbirliği anlaşmasına ilişkin hazırlıklar ise sürüyor. Bu anlaşmaların çoğu, Türkiye'nin depremde elde ettiği deneyimlerin diğer ülkelere aktarılmasını amaçlıyor. Anlaşma yapılmamış olmakla birlikte birçok ülke de Türkiye'ye başvurararak, doğal afetler konusunda bilgi ve belge yardımı istiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7551157551150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.