Depremde vurgun

16.5 milyon metreküp
Kalıcı deprem konutlarında devleti dolandırdığı öne sürülen müteahhit ve kamu görevlileri yargıda. İhbar üzerine yapılan teftişte, 'Hafriyat gösterilen yere taşınır' koşuluna rağmen 16.5 milyon metreküp toprağın tarla ve fabrikalara döküldüğü anlaşıldı.
Davalar altı ilde
Görevlilerin onaylamasıyla müteahhitlere 36.8 trilyon TL haksız ödeme yapıldı. Görevlilere 12, 45 firma yetkilisine 19 yıla kadar hapis talebiyle Yalova, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Bolu ve İstanbul'da dava açıldı.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - Marmara depreminden sonra ihale edilen kalıcı konutların yapımında bazı müteahhitlerin, kamu görevlileriyle birlikte devleti yaklaşık 37 trilyon lira dolandırdığı ortaya çıktı.
İller Bankası Genel Müdürlüğü, 1999'daki depremin ardından, kalıcı konutların teknik altyapısını ve kontrollük hizmetlerini üstlendi. Bolu, Düzce, Sakarya, Yalova, Kocaeli ve İstanbul'da 18 kalıcı konut bölgesi belirlendi.
Sağa-sola döktüler
Bu bölgelerde 45 kısım oluşturuldu ve altyapı imalatı 45 müteahhide verildi. Müteahhitlerle imzalanan sözleşmeye, 'Kontrol mühendisliğince gösterilen yerden başka bir yere yapılan taşımaların bedeli ödenmez' hükmü konuldu. Ancak müteahhitler, altyapıda çıkarılan toprakları, kesin depo olarak gösterilen yerlere taşımadı; inşaat alanı yakınına, tarlalara, fabrika bahçelerine döktü. Kimi muhtarlar yasa dışı olan durumu görüntüledi, özel işletmeler de İller Bankası yönetimine ihbar mektupları yazdı.
Buna karşın müteahhitler, hafriyatları gösterilen alanlara taşıdıklarına ilişkin hak edişler hazırladı. İller Bankası Kontrol Amiri Sevinç Deniz ile 30 kontrol mühendisi de hak edişleri onayladı.
Yoğun ihbar ve şikâyetler üzerine İller Bankası Teftiş Kurulu soruşturma açtı. Kurulun raporunda, 45 kısımdaki altyapı inşaatlarının tümünde müteahhitlere fazla ödeme yapıldığı belirtildi. 16 milyon 547 bin metreküp toprağın kesin depolara taşınmadığı belirtilen raporda, müteahhitlere 486 milyon liradan 2.5 trilyon liraya kadar değişen miktarlarda fazla ödeme yapıldığı vurgulandı.
Raporda, 2003 yılı birim fiyatlarıyla 36 trilyon 885 milyar lira olan fazla ödemenin geri alınması istendi. Rapor, muhtarların çektiği görüntüler ve ihbar mektupları, kalıcı konutların yapıldığı illerin savcılıklarına gönderildi. Savcılar da son bir yılda söz konusu 45 şirketin hak edişine imza atan yöneticilerin yanı sıra kontrol amiri ve mühendisleri hakkında Yalova, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Bolu ve İstanbul'da dava açtı.
19 yıla kadar hapis
Ağır ceza mahkemelerinde açılan davaların iddianamelerinde, müteahhitler için 'gerçeğe aykırı hak edişler hazırlayarak haksız kazanç elde ettiği, yapılmamış işler yapılmış gibi gösterilerek devletin çok büyük meblağda dolandırıldığı' suçlamalarıyla TCK'nın 339, 342, 504 ve 522. maddelerine göre cezalandırılması isteniyor. Savcılar, cürüm işlenmesine iştirak, sahte evrak düzenleme ve dolandırıcılık suçlarından 19 yıla kadar hapis ve haksız edinilen paranın iki katı para cezası istedi.
Kamu görevlileri için de ağır ceza ve asliye ceza mahkemelerinde davalar açıldı. Ağır cezadaki davalarda sahte evrak ve cürüme iştirakten 12, asliye cezalarda ise görevi ihmalden üç yıl hapis cezası ve memuriyetten men istendi. Yalova'da yargılanan kontrol amiri Sevinç Deniz iddiaları reddetti.


    http://www.radikal.com.tr/7422927422920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.