Depremden ders almadık

İstanbul'da, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinden ders alınmadığı ortaya çıktı. Hasar gören 17 bin 613 binanın güçlendirilmesi için sadece 761 adet proje başvurusu yapıldı.
Bayındırlık ve İskân İl Müdürü Firdevs Yüksel, "Orta hasarlı binalar 12 Kasım 2001'e kadar onarılmamışsa mutlaka yıkılacak. Hangilerinin güçlendirildiği bizde kayıtlı" dedi.

İSTANBUL - 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerine rağmen İstanbullular
olası büyük bir depreme hazırlık yapmıyor.
İlde 17 Ağustos depreminde hasar gören binaların çok azı güçlendirildi; depreme hazırlık amacıyla vatandaşların belediyelere verdikleri proje sayısı ise bini bulmuyor.
12 Kasım 2001 tarihine kadar güçlendirilmeyen orta hasarlı binalar yıkılacak. Yetkililer, 17 bin 613 hasarlı konut bulunduğunu, güçlendirme kredisi için başvuran kişi sayısının 8 bin 133 olduğunu belirtti. Bu krediyi alanların sayısı ise 2 bin 624.
İTÜ raporlar hazırladı
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Boduroğlu, İstanbul'daki binaların yüzde 30'unun olası bir depremden etkileneceğini söyledi. İTÜ olarak, 17 Ağustos depremi sonrası tüm okul ve hastane binalarını tetkik ederek raporları yetkililere verdiklerini anlatan Boduroğlu, "Ne gibi bir çalışma yapıldı, bilmiyoruz" dedi.
Prof. Dr. Boduroğlu, özel konutların güçlendirilmesine yönelik, hükümetin herhangi bir politikasının bulunmadığını belirterek, "Devlet, güçlendirme konusunda vatandaşa orta vadede borçlanma imkânı sunmalı. Bu yapılsaydı bankalar kredi vermekte daha istekli olurdu. Bugün bankalar araba için kredi veriyor, ama güçlendirme için vermiyor. İstanbul'da, depremden ders alınmadığı ortada" diye konuştu.
12 Kasım'da başlayacak
Bayındırlık ve İskân İl Müdürü Firdevs Yüksel ise İmar Yasası'na göre, hasar gören binaların güçlendirilmesi için vatandaşların belediyelerden ruhsat almasının zorunlu olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:
"Orta hasarlı binaların iki yıl içinde güçlendirilmesi için daha önce Resmi Gazete'de bir karar yayımlandı. Bu karara göre, orta hasarlı olarak nitelendirilen binalar, 12 Kasım 2001'e kadar güçlendirilmemişse mutlaka yıkılacak.
İstanbul'da hasar gören 15 bin 103 konutun hangilerinin güçlendirildiği bizde kayıtlı. Bunun dışında kalanlar, 12 Kasım'a kadar binalarını güçlendirmek zorunda. Eğer bu yapılmazsa orta hasar ağır hasara dönüştürülecek ve binanın yıkımı için belediyelere talimat verilecek."
Bayındırlık Bakanlığı verilerine göre, Marmara Bölgesi'ndeki 17 Ağustos depreminde,
İstanbul'da 2 bin 510'u işyeri, toplam 17 bin 613 konut hasar gördü ve 8 bin 133 kişi, hak sahibi olarak binalarını güçlendirmek amacıyla Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na kredi başvurusunda bulundu. Ancak bu kredinin tamamını, şu ana kadar 2 bin 624 kişi aldı.
Belediyelere 761 başvuru
Marmara Denizi kaynaklı olası büyük bir depremden en çok etkileneceği belirtilen İstanbul'da, binaların güçlendirilmesine yönelik belediyelere müracaat eden kişilerin sayısı da çok sınırlı düzeyde. Söz konusu büyük depremden hasar göreceği bildirilen bölgelerdeki binalar için belediyelere başvuruda bulunulan güçlendirme projesi sayıları ilçelere göre şöyle:
İlçe..Proje adeti
Kadıköy..366
Avcılar..216
Küçükçekmece.17
Bağcılar.22
Zeytinburnu..3
Güngören.7
Kartal...20
Tuzla3
Adalar...-
Gaziosmanpaşa9
Bahçelievler.68
Bakırköy.30
Toplam...761