Depreme karşı demirden ev

Betonarme binanın depremde yıkılacağına inanan demirci ustası, tamamen demirden oluşan dört katlı bina yaptı! Buca ilçesinde 17 yıldır demircilik yapan...

İZMİR - Betonarme binanın depremde yıkılacağına inanan demirci ustası, tamamen demirden oluşan dört katlı bina yaptı! Buca ilçesinde 17 yıldır demircilik yapan Ali Develi iddialı: "Demirin esneme payı var, çok şiddetli bir depremde bile demirden yapılan bir ev yıkılmaz. 5-10 yıl sonra birçok insanın demirden evlere yöneleceğine inanıyorum." Ama Buca Belediyesi dün binayla ilgili 'ruhsatsız' olduğu gerekçesiyle tutanak tuttu.
Tutanağa tepki gösteren 28 yaşındaki Develi, dört katlı demir binayı 100 bin YTL'ye çıkaracağını, betonarme binaların daha pahalı olduğunu savunuyor: "Demirden evde 30-35 ton demir kullanılıyor. Sadece temelde ve 9 milimetrelik demir kolonların içinde beton kullanılıyor. Isı ve ses yalıtımı için izolasyon yapacağız. Demirler geçme sistemle monte edildi, ardından kaynak yapıldı. Kolonları çelik halatla bağlayıp güçlendireceğim. Betonarme dört katlı binanın ortalama kat ağırlığı 90 ton, demir binanın toplam ağırlığıysa 30-35 tondur."
Uzmanlarsa konuya şüpheyle yaklaştı. Çelik ağırlıklı yapılara rastlanıldığını, ama bu masraflı yöntemin yalnız gökdelenlerde kullanıldığını belirten uzmanlar, demirden evi tutan kaynakların ise depremde atacağını söyledi.