'Depremi tahmin edebiliriz'

Rus uzmanlar, 'beklenen' İstanbul depremini beş gün öncesinden tahmin edebileceklerini iddia etti. 'Uzay ve Uydu Teknolojileri Kullanılarak Depremlerin İzlenmesinde Erken Uyarı Sistemleri' konulu çalıştay...

İSTANBUL - Rus uzmanlar, 'beklenen' İstanbul depremini beş gün öncesinden tahmin edebileceklerini iddia etti. 'Uzay ve Uydu Teknolojileri Kullanılarak Depremlerin İzlenmesinde Erken Uyarı Sistemleri' konulu çalıştay, dün Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nde başladı. Çalıştaya Rus Avia Export Konsorsiyumu'ndan Rusya Bilimler Akademisi'nin öğretim üyesi Sergey Pulinets de katıldı.
Pulinets, sistemin özelliğini şöyle anlattı: "Geliştirdiğimiz uydu sistemi projesi, istenilen alanın, 365 gün 24 saat taranması ilkesine dayanıyor. Bu sistemle deprem, bir ile beş gün öncesinden tahmin edilebiliyor. Tayvan, kurulan yer istasyonları ve sadece bu işler için özel yapılmış uyduları fırlatıp, ABD ile beraber bizim bilgilerimizi kullanarak sistemi başlattı. Şu anda test aşamasında olduğu için elde edilen veriler açıklanmıyor."
Ancak Rus araştırmacı, açıklamasını Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan'ın sözlerinin gölgesinde yaptı! Müsteşar Erbakan, çalıştayı açış konuşmasında "Dünyanın hiçbir yerinde depremin önceden bilinmesi çalışmalarında yeterli sonuç alınmış değil" dedi. Erbakan, Türk, Rus ve ABD'li uzmanların katıldığı çalıştayı, "Deprem tahmininde kullanılan yeraltı su seviyesi değişimi, radon gazı, manyetik, elektrik ve iklimsel değişiklikler ile hayvanlardaki anormal davranışlar gibi haberciler 'güvenilir' değildir" diyerek açtı.


    http://www.radikal.com.tr/7366257366250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.