Depremin izi sürülüyor

Marmara Denizi'nde geçmişte meydana gelen depremleri ve verdiği zararları belirlemek amacıyla araştırma yapan İtalyan Urania gemisi...

İSTANBUL - Marmara Denizi'nde geçmişte meydana gelen depremleri ve verdiği zararları belirlemek amacıyla araştırma yapan İtalyan Urania gemisi, Marmara Denizi'nin 12 bin yıl önceki sahil şeridine ulaştı. Marmara Denizi'nin dibi derine gömülmüş vadilerle dolu. Bu vadilerin yönü, fayın yönünü de belirliyor. Fay, İzmit Körfezi'nden geliyor, Çekmece önünde bir dönme yaparak Tekirdağ'a uzanıyor.
Urania gemisinde bulunan Türk,
İtalyan ve ABD'li bilim adamlarının 29 Mayıs'ta başladığı araştırmanın ilk sonuçları belli oldu. Araştırmaya katılan İTÜ Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilgün Okay, Marmara Denizi'nde kanyon şeklinde devam
eden fay yapısının Kaliforniya Körfezi'ndeki San Andreas Fayı'yla hemen hemen aynı yapıda olduğunu, yabancı bilim adamlarının da bunu gördüğünü ve çok heyecanlandığını söyledi. Kuzey Anadolu Fayı'nın denizdeki uzantısının Çekmece önlerine geldiğinde bir dönme yaparak Tekirdağ'a uzandığını anlatan Okay şöyle konuştu:
"Fayların yeri artık belli. MTA'nın eski çalışmalarıyla da kesişiyor. Bütün Marmara Denizi kanyonlarla dolu. Fayın hareketi kanyonun da ilerleme yönünü tespit ediyor" dedi.
'Kırık Çınarcık'a uzanıyor'
Çalışmalara MTA adına katılan Kerim Sarıkavak ise şu bilgileri verdi: "Yüzey kırığı Çınarcık çukurluğuna kadar geliyor. Ancak Çınarcık çukurluğunda değişik fay yapısının mevcut olduğunu düşünüyoruz. Sistemin yapısını çözebilmemiz için Çınarcık çukurluğunu çözmemiz gerekiyor."
Araştırma ekibinde yer almayan İTÜ
Maden Fakültesi Dekanı ve Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Naci Görür ise, araştırmanın 16 Haziran'da sonuçlanacağını belirterek elde edilecek bilgilerin Marmara'nın depremselliğinin bilinmesine
ışık tutacağını söyledi. Araştırma sonunda hangi zamanlarda hangi bölgelerde deprem meydana geldiğinin anlaşılacağını ve bu depremlerin büyüklüklerinin belirleneceğini kaydeden Görür, böylece Marmara'nın deprem alışkanlığının ortaya çıkacağını ifade etti.