Depremzede 'çöpe gitti'

Depremzede 'çöpe gitti'
Depremzede 'çöpe gitti'
Protestocu depremzedelere polis müdahale etti Eylemci gençlerden birini sakinleştirmekte zorlanan polis, genci çöp kutusuyla birlikte itti.

İZMİT - Marmara Depremi'nin ardından dönemin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in talimatıyla, Irak Kızılayı'nın 10 milyon dolarlık bağış petrol yardımı ile depremzedelerin oturmasI koşuluyla yaptırılan İzmit'teki deprem konutlarında çıkan olaylara polis müdahale etti.
Depremzedeler, Valilik kararıyla bir bürokratın buradaki konutlara yerleşmesi için getirilen eşyalarını içeri alınmasını engellemeye çalıştı. Polisin müdahale ettiği olaylara karışan bazı depremzedeler gözaltına alınırken, konutlar önünde de çekyatlar ateşe verildi.
Marmara'yı vuran deprem ardından yaptırılan ve ‘Saddam Konutları' olarak da adlandırılan İzmit'in Arızlı Mevkii'ndeki 230 konuta, kalıcı konutlardan hak sahibi olamayan ancak depremde aile fertlerinden birden fazla kişiyi kaybeden depremzedeler yerleştirildi. Konutların depremzedeler için yapılmasına rağmen, 5 yıllık süre sonunda Kocaeli Valiliği ve Özel İdare Müdürlüğü, buradaki depremzedelere, “Burada oturma süreniz doldu” diyerek çıkmalarını isterken boşalan konutlar Vali yardımcıları ile daire müdürleri lojman olarak verilmeye başlandı.
Deprem konutlarındaki dairelerden 80'ine Vali muavinleri ve diğer bürokratlar yerleştirilirken, diğer depremzedeler konutları boşaltmadı. Depremzedeler bu konutların kendileri için yapıldığını lojman olarak kullanılamayacağını savunarak sık sık protesto gösterisi yaparken bugün saat 13.00 sıralarında Bölge Çalışma Müdür Yardımıcı Ercan Kale'nin eşyaları kamyonetle gönderildi. Depremzedeler barikat kurarak aracın geçişine izin vermedi. Bunun üzerine Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ekipleri gönderdi. Gelen polislerin müdahalesi üzerine deprem konutları bölgesinde arbede çıktı.
Polisler 10 depremzedeyi gözaltına alırken, bazı depremzedeler de binaların önünde çekyatları ateşe verdi. Bunun üzerine itfaiyeden yardım istendi.(dha)