Depremzede donuyor

İller Bankası ile Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'nin arasında yaşanan anlaşmazlık yüzünden kalıcı konutlara doğalgaz hattı döşenemeyince depremzedeler soğuğa mahkûm oldu.

ADAPAZARI/BOLU - İller Bankası ve Adapazarı Büyükşehir Belediyesi arasındaki sürtüşme yüzünden Karaman bölgesindeki kalıcı konutlara doğalgaz şebeke hattı döşenemeyince, depremzedeler soğukta kaldı. Bolu'da da prefabrik evlerde kalan depremzedeler, havalar soğuyunca yasak olmasına rağmen sobaları yaktı.
Adapazarı'nın Karaman bölgesinde kalıcı konutların altyapı çalışmaları sırasında
İller Bankası ile Büyükşehir Belediyesi'nin alt kuruluşu Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. (AGDAŞ) arasında yetki anlaşmazlığı çıktı. İller Bankası doğalgaz şebekesini yapmak isterken, AGDAŞ şebeke döşeme işi ve denetim yetkisinin kendilerine ait olduğunu öne sürdü. Anlaşmazlık nedeniyle doğalgaz hattı döşenemeyince havaların soğumasıyla birlikte kalıcı konutlarda kalan depremzedeler mağdur oldu. Binalar doğalgaz sistemine uygun yapıldığından soba kurulamayan, sadece LPG'li sobalarla
ısınabilen depremzedeler, "Konutların bulunduğu alan yüksek kesimde olduğu için burası çok soğuk. Ailece hasta olduk. Battaniyelere sarılarak oturuyoruz" dedi.
Mahalle kazılacak
Karaman bölgesinde 6 bin 500 konutun yapımından sorumlu Prokon Firması Bölge Kontrol Amiri Kamil Arığ, "Sorun bir an önce giderilmeli. Yoksa depremzedeler evlerinde
ısınamaz. Bu sorun giderildiğinde de doğalgaz şebekesi için bütün mahalle tekrar kazılacak. Bu iş de milyarlara mal olacak" dedi.
Geceleri hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü Bolu'da da, dokuz prefabrik alanında yaşayan yaklaşık 10 bin depremzedenin büyük bölümü, Kriz Merkezi'nin yasak kararına rağmen, konutlarına soba kurup yakmaya başladı. Depremzedelerden gelen soba kurma taleplerini görüşen Bolu Kriz Merkezi, prefabrik konut alanlarını dolaşıp depremzedelerin taleplerini değerlendirmek üzere komisyon kurulmasına karar verdi.
(dha/aa)