Depremzede eylemde

Aradan geçen iki yıla rağmen yaraları sarılamayan depremzedeler, sorunlarına çare bulabilmek için Ankara'ya geldi.

ANKARA - Aradan geçen iki yıla rağmen yaraları sarılamayan depremzedeler, sorunlarına çare bulabilmek için Ankara'ya geldi. Avcılar, Adapazarı, İzmit, Düzce, Gölcük, Karamürsel ve Yalova depremzede derneklerine üye bir grup, Ankara'da önce eylem yaptı sonra da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le görüştü.
'Yardımlar açıklansın'
Güvenpark'ta toplanan yaklaşık 400 depremzede, 'Ankara sesimizi duy', 'Depremi unutma, unutturma' ve 'Evimi, işimi, aşımı geri ver' sloganları attı. 'Ya hesap ver, ya terk et', 'İki yıl geçti hiçbir şey yapılmadı' ve 'Nerede bu devlet, artık yeter' yazılı dövizler taşıyan depremzedeler adına konuşan Ayşegül Şenol, temel sorunlarının konut olduğunu söyledi.
Depremzede derneklerince oluşturulan Depremzede Dernekleri Koordinasyonu sözcüsü ve Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Şenol, "Toplanan iç ve dış yardımlar toplamı ile ek vergi ve bedelli askerlikten gelen yardımlar toplamının bilgisi açıklansın" dedi.
Geçici barınma yardımlarının uzatılmasını, elektrik ve su fiyatlarının asgari yaşam standartlarında indirilmesini isteyen Şenol, hasar tespitlerinin bilimsel yöntemlerle yeniden yapılması gerektiğini savundu.
Hak sahipliği için müracaat süresinin uzatılmasını isteyen Şenol talepleri şöyle sıraladı:
Talepler

 • Ev yapana yardım kredisi olarak verilen 6 milyar liralık tutar arttırılmalı, isteyenlere kalıcı konuta geçme hakkı verilmeli.
 • Kalıcı konutların sosyal altyapı alanları acilen bitirilmeli.
 • Mevcut binaların durumu yapı güvenliği anlamında yeniden gözden geçirilmeli. Yeni yapı denetimi yasasında kamusal denetim mutlaka yer almalı.
 • Depremzedelerin kaybolan yakınlarını bulabilmek amacıyla kimsesizler mezarlıkları açılarak DNA testleri yapılmalı.
 • Depremde sakat kalanlara ücretsiz sağlık hizmeti sağlanmalı
 • Vergi, prim, harç geçmiş borçları silinmeli ve üç yıl muafiyet sağlanmalı; esnafın, yatırımcının ve çiftçinin kredi faizleri aşağıya çekilmeli, yeni destekleme kredileri sağlanmalı.
  Sezer morali
  Depremzedeler, daha sonra Sezer'le görüşmek üzere Çankaya Köşkü'ne gitti. Sezer'le görüştükten sonra depremzedeler adına Karamürsel Depremzede Derneği Yönetim Kurulu üyesi Emrah Durmuş, bir açıklama yaptı. Durmuş "Cumhurbaşkanımıza olan güvenimiz bir kez daha yinelendi. Sezer'den, sorunlarımızın
  takibi konusunda, ilgili bakanlıklara ve Bakanlar Kurulu'na gereken dosyaların ayrı ayrı iletileceği konusunda söz aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız oldukça hoş bir kişi. Çok umutluyuz" dedi.