Depremzede soğukla tanıştı

Bingöl'ün Karlıova ve Erzurum'un Çat ilçelerinde önceki gün meydana gelen 5.7'lik deprem yüzünden evlere giremeyen vatandaşlar geceyi eksi 5 derece soğukta çadırda geçirdi.

BİNGÖL - Önceki gün meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremden etkilenen Bingöl'ün Karlıova ve Erzurum'un Çat ilçelerinde vatandaşlar ilk geceyi soğukla mücadele ederek geçirdi. İkisi ağır, 17 kişinin yaralandığı depremden sonra artçı sarsıntılar nedeniyle halk evlerine giremedi. Vatandaşların bir bölümü kendi kurduğu naylon çadırlarda kalırken, büyük bölümü de gece yarısına kadar ateş yakıp sokakta bekledi, sonra evlerine girdi. Evleri hasar görenler ise komşu ve akrabalarının yanına sığındı. Hasar gören 13 köye, kar nedeniyle 24 saat sonra ulaşılarak çadır dağıtıldı.
Bakanlardan konut sözü
Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, Karlıova'da 644, Çat'ta ise 103 hafif, orta ve ağır hasarlı bina tespit edildiğini açıkladı. Depremde 497 küçük ve büyükbaş hayvan telef oldu, bölgeye 340 soğuk iklim çadırı, 3 bin 500 battaniye, 340 katalitik soba, 260 uyku tulumu ve bol miktarda kumanya gönderildi. Bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, halka deprem konutu yapma sözü verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7407507407500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.