Depremzedeleri AKP kongresinden yakapaça dışarı attılar

Başbakan Erdoğan'ın AKP Kocaeli Kongresi'ne gelmesinden önce polis depremzedeleri 'İçerde protesto gösterisi yapabilirler" endişesi ile dışarı çıkarttı


Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle


İzmit'te AKP Kocaeli İl Teşkilatı'nın kongresine katılan Başbakan Recep tayyip Erdoğan burada yaptığı konuşmada yine muhalefete sert çıktı. Özellikle CHP'yi hedef alan başbakan Erdoğan, AKP hükümetinin Türkiye'yi daha ileriye götürme mücadelesi verirken, muhalefetin paçasından çekip ülkeyi aşağıya çekmeye çalıştığını belirterek, "AKP hem sınırlarımızdaki, hem zihinlerdeki mayınları temizlemenin mücedelesini veriyor. Onlar Türkiye'yi de, zihinleri de mayınlara mahkum ediyorlar" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Atatürk Spor Salonu'na gelmeden önce polis, 17 Ağustos Depremi'nin ardından Irak Kızılay'ı tarafından yapılan hibe ile yaptırılan deprem konutlarından çıkartılmak istenen depremzedeleri 'İçerde protesto gösterisi yapabilirler" endişesi ile dışarı çıkarttı. Bazı kadınlar direnince zor kullanıldı. Ağızları kapatılarak bağırmaları engellendi. Kadınlar, Saddam Hüseyin'in yaptığı 10 milyon dolarlık petrol hibesi ile inşa ettirilen konutlara kalıcı konutlardan hak sahibi olamayan depremzedelerin yerleştirildiğini, ancak Valiliğin ise şimdi kendilerini bir bir çıkartıp bu konutlara vali muavinleri ile diğer bürokratları yerleştirdiğini belirterek, bunu Başbakan'a bildirmek istediklerini söylediler.

Bu arada bir süredir İzmit'te Büyükşehir Belediyesi'ni protesto eden ve baskı ile işçilerin Hak-İş'e bağlı Hizmet İş sendikası'na geçmeye zorlandıklarını ileri süren Belediye İş Sendikası'nın bazı yönetici ve üyeleri de, Başbakan'ın geçiş noktası olan TEM Turnikelerinin İzmit gişeleri yakınında polis tarafından etkisiz hale getirildiler.