Dere yatağında sulak eğitim

Van'da dere yatağı ve bataklık arazi üzerinde 5 yıl önce 1 milyon YTL harcanarak yapılan İsmail Hakkı Tonguç İlköğretim Okulu, batma tehlikesiyle karşı karşıya. Okulun zemininden sürekli su çıkması sonucu bodrum katına 2 metrelik dolgu yapılarak kalorifer kazanı dışarı çıkarıldı.
Haber: FAHRETTİN GÖK / Arşivi

VAN - Van'da dere yatağı ve bataklık arazi üzerinde 5 yıl önce 1 milyon YTL harcanarak yapılan İsmail Hakkı Tonguç İlköğretim Okulu, batma tehlikesiyle karşı karşıya. Okulun zemininden sürekli su çıkması sonucu bodrum katına 2 metrelik dolgu yapılarak kalorifer kazanı dışarı çıkarıldı. Duvarlarında da çatlaklar meydana gelen okulda, çökme tehlikesi yaşanmaya başladı.
Kent merkezindeki Altıntepe Mahallesi'nde yer alan 1600 öğrencinin öğrenim gördüğü İsmail Hakkı Tonguç İlköğretim Okulu'nun zemininde ortaya çıkan su sızması ve çökme endişe yarattı. Korku içinde ders gören öğrenciler, "Beş yıldır yaşanan sorun en çok bizi etkiliyor. Yapılan dolgulara rağmen tehlike geçmiş değil. Soruna köklü çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.
Van Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız ise, okulun yapıldığı yerin dere yatağı ve bataklık arazi olduğunu ifade ederek, okulun, Milli Eğitim Bakanlığı'nca Eğitime Katkı Payı adı altında toplanan parayla Hazine arazisi üzerine yapıldığını belirterek şöyle konuştu: "Bu okulumuzda geçen yıl drenaj çalışması yaptık ve kalorifer tesisatını dışarı aldık. Van taban suyu en yüksek olan illerden biri. Buna benzer bir okulumuz daha var, bu okullarımız taban suyunun en yüksek olduğu yerlerde yapılmış, bunun göz önüne alınması gerekirdi. İsmail Hakkı Tonguç'ta bodrum katları su ile doluyordu. Onun için bodrumun büyük bir kısmını doldurmak zorunda kaldık. Bu çalışmalar için 70 milyar lira harcandı ve hâlâ eksiklerimiz var. Bakanlık, okulu yapan firmanın yapım hatasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı hakkında rapor istedi. Araştırmada Herhangi bir eksiklikle karşılaşılırsa ihaleyi alan firma hakkında yasal işlem yapılacak."


    http://www.radikal.com.tr/7672597672590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.