Derecik Taburu'nda kazı çalışmaları başladı

Derecik Taburu'nda kazı çalışmaları başladı
Derecik Taburu'nda kazı çalışmaları başladı
1994'ten bu yana kayıp 12 kişinin gömülü olduğu öne sürülen , İç Güvenlik Tabur Komutanlığı'nda kazı çalışmaları başlatıldı


Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Derecik Beldesi'nde 1994 yılından bu yana haber alınamayan 12 kişinin, İç Güvenlik Tabur Komutanlığı içerisinde öldürülerek gömüldüğü iddiaları üzerine, Van Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bahadır Sakaoğlu ve Şemdinli Savcısı Mustafa Dağlı gözetiminde kazı çalışması başlatıldı.
Derecik İç Güvenlik Tabur Komutanlığı'nda 1994-95 yıllarında vatani görevini yapan bir kişi, ilçedeki 12 korucunun, tabur komutanlığı içerisinde öldürüldüğünü öne süren ihbar mektubu ve krokiyi Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. İhbar üzerine o tarihlerde yakınları kaybolanlar harekete geçti. Öldürüldüğü öne sürülen 12 kişinin yakınları, avukatları aracılığı ile Şemdinli Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçe verererek kazı yapılmasını istedi. Hakkari Baro Başkanı Necip Korkmaz öncülüğündeki 11 avukat da Şemdinli Cumhuriyet Savcılığı'na giderek, “Kazı yapılsın” diye dilekçe verdi. Şemdinli Savcısı Mustafa Dağlı başvuruyu işleme koyarak, kazının bugün için başlayacağını bildirdi.

İŞ MAKİNELERİYLE KAZILIYOR
Şemdinli Savcısı Mustafa Dağlı ve 4 avukat, ilçe merkezine 70 kilometre uzaklıkta bulunan Derecik Beldesi'ne karayolu ile Van Cumhuriyet Başsavcı Vekili Badır Sakaoğlu da helikopterle geldi. Kazı çalışmasına saat 11.30'da Şamdinli Belediyesi'nin 2 iş makinesi ile başlandı.
Avukatlar ile birlikte öldürüldüğü iddia edilen 12 kişinin aileleri de kayıp olan yakınlarının fotoğrafını ellerinde taşıyarak Derecik Tabur Komutanlığı önüne geldi. Savcılık talimatıyla kadınların da aralarında bulunduğu kayıpların birinci derece yakanları olan 8 kişi içeri alındı.
Derecik İç Güvenlik Tabur Komutanlığı'ndaki kazı çalışmalarına, 2 görgü tanığının da getirildiği öne sürüldü. Kimlikleri gizli tutulan görgü tanıklarının yer gösterecekleri belirtildi.
Kazı çalışmalarını izleyen 4 avukattan Mehmet Ekinci, bu olayın aileler ve kamuoyu tarafından merakla izlendiğini söyledi. Avukat Ekinci, “Umuyorum, yapılacak olan kazı çalışması sonucunda bu olay netlik kazanır” dedi.(dha)