Dereyi ıslah etmeyen ölümünden sorumlu

Dereyi ıslah etmeyen ölümünden sorumlu
Dereyi ıslah etmeyen ölümünden sorumlu

Semih Büyüktopuzlar, 2001?de balçıkla kaplı derede boğuldu. FOTOĞRAF: DHA

Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - 11 yaşındaki Semih Büyüktopuzlar’ın, topu almak isterken Melez Çayı’na düşerek ölmesi olayından kusurlu bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi yasal faziyle birlikte 60 bin TL tazminat ödeyecek. 2001 yılında meydana gelen olayla ilgili hukuk mücadelesi veren Büyüktopuzlar ailesi, İdare Mahkemesi’nin ‘kusursuz’ kararını Danıştay’dan bozdurup, sekiz yıl sonra belediyeyi tazminata mahkûm ettirdi.
Kahramanlar semtinde 2001’de Semih Büyüktopuzlar, Melez Çayı’na düşen topu almak isterken derede boğularak öldü. Bu olaydan sonra Semih Büyüktopuzlar’ın yakınları İzmir 4. İdare Mahkemesi’ne başvurarak, derede yapılması gereken ıslah çalışmasını yapmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZSU’ya karşı 225 bin TL tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde dereyi ıslah etmeyen belediyenin oluşan ve Semih’in ölümüne neden olan balçıkla kaplı alandan sorumlu olduğu belirtildi. 
İdare Mahkemesi’ndeki davayla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi ve İZSU hukukçuları ayrı savunma yaptı. Büyükşehir Belediyesi avukatları, İZSU kusurundan dolayı belediyenin sorumlu olmadığını belirtti. İZSU avukatları ise, ölen çocuğun dereye girdiğinde ne gibi tehlikeyle karşı karşıya kalabilecek yaşta olduğunu, kurumun bir kusuru bulunmadığını savundu. İzmir 4. İdare Mahkemesi, 2004’te verdiği ilk kararda, ölenin kendi isteğiyle dereye girdiğini ve idarenin bu anlamda kusuru bulunmadığını belirterek, Büyüktopuzlar ailesinin tazminat isteğini reddine karar verdi. Büyüktopuzlar ailesi, kararın temyizi için Danıştay’a başvurdu. Danıştay 8. Dairesi, 2006’de yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Danıştay, olayda belediyenin sorumluluğu olduğuna hükmetti. Danıştay’ın bozma kararı üzerine davaya yeniden bakan İzmir 4. İdare Mahkemesi, bozma kararına uydu. Daha sonra son kararını veren mahkeme heyeti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ölen Semih Büyüktopuzlar’ın babası Salih Büyüktopuzlar’a yasal faiziyle birlikte 60 bin TL maddi ve manevi tazminat ödemesine hükmetti. Ailenin avukatı Mehmet Emin Keleş, adaletin istedikleri kadar olmasa da gerçekleştiğini belirterek, “Bu kararın sekiz yıl sonra değil, daha önceden alınması gerekirdi. Geciken adaletin telafisi çok kolay olmuyor” dedi.