@ismailsaymaz

Dergi dağıtan 6 genç 'örgüt'ten tutuklandı

Dergi dağıtan 6 genç 'örgüt'ten tutuklandı
Dergi dağıtan 6 genç 'örgüt'ten tutuklandı
İstanbul'da, 'Yürüyüş' adlı sol dergiyi ve Hasan Ferit Gedik adlı gencin uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülmesine ilişkin davaya çağrı amaçlı bildiriyi dağıtan 6 genç 'yasadışı örgüt üyeliği' iddiasıyla tutuklandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İstanbul Şişli‘deki Cevahir Alışveriş Merkezi önünde, geçen 20 Aralık’ta ‘Yürüyüş’ adlı derginin 500. sayısını dağıtan gençler gözaltına alındı. 10 genç 'yasadışı DHKP/C üyeliği ve propagandası' suçlamasıyla İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Bu gençlerden Çağrı Avcı, sorguda, “Yürüyüş dergisini dağıtmak ne zamandan beri suç oldu, anlamış değilim. Bu dergi ülkenin her yerinde dağıtılıyor” dedi.

İleri Kızılaltun, dergi hakkında toplatma kararı bile olmadığını, buna rağmen polislerce tartaklanarak gözaltına alındıklarını anlattı. Kadir Durukan da, “Gözaltına alındığım andan itibaren işkenceye maruz kaldım. Bizi suçlu psikolojisine büründürmeye, aşağılamaya kimsenin yetkisi yoktur” diye konuştu. Burak Demirci ise “Anayasal hakkımız Cevahir AVM önünde çiğnenmiştir. Can Dündar’ın bile tutuklandığı bir süreçten geçiyoruz. Biz de süreçten payımızı alıyoruz” savunmasını yaptı. Elif Ersoy “Defalarca kusmama rağmen tedavim polislerce engellendi. Bir polis dirseği ile çeneme vurdu; saçlarımız yolundu” iddiasında bulundu.

Hakimlik, gençlerden altısının o  gün kırmızı yelek giyip slogan atarak dergi sattıklarını, aynı anda Gülsuyu’nda uyuşturucu tacirleri tarafından öldürülen Hasan Ferit Gedik’in İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülecek duruşmasına katılım için bildiri dağıttıkları, bildiri üzerinde “Halk Cephesi” ibaresinin bulunduğunu kaydetti. 2013 tarihli bir Yargıtay kararına göre “Halk Cephesi” adlı kuruluşun, DHKP/C’ye bağlı faaliyet yürüttüğünü savunan hakimlik, altı genci yasadışı örgüt üyeliği suçundan tutukladı.

Gençlerden dördüne de adli kontrol uygulanacak.