@ismailsaymaz

Dergi satarken kurşun yedi

19 yaşında felç

Ferhat Gerçek, 7 Ekim'de 'Yürüyüş' dergisinin satışı için Yenibosna'daydı. Polis, "Dergi illegal" diyerek karşılarına çıktı. Grup polisi taşladı, 19 yaşındaki Gerçek kaçarken sırtından vurularak felç oldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Ferhat Gerçek, 7 Ekim Pazar günü okuru olduğu 'Yürüyüş' dergisinin satışı için Yenibosna'daki Zafer Mahallesi'ne geldi. Polis, 'illegal' olduğunu iddia ettiği derginin satılmasını engellemek istiyordu. Polis, kimliğini göstermeyen genci tokatlayınca çıkan gerginlik çatışmaya döndü: Polisin copuna taşla karşılık verildi. Gerçek, arkasına bakarak kaçarken resmi bir polisin silah doğrulttuğunu gördü. Kurşun, 19 yaşındaki Ferhat Gerçek'in sırtına geldi. Polis kurşunuyla omuriliği kopan 'Yürüyüş' okuru Gerçek, belden aşağısı felç olduğu için bir daha yürüyemeyecek.
Giresunlu bir ailenin beş çocuğundan en büyüğü, Gerçek. İlkokuldan terk her çocuk gibi, erkenden işe başladı. Babası Fehmi'nin yolundan gidip tekstil atölyesine işçi yazıldı. Atölye kapanınca işsiz kaldı. Bu arada sol politikayla ilgileniyor, Bahçelievler Temel Haklar Derneği'ne devam ediyordu.
'Polis tokat attı'
Geçen pazar, 30'u aşkın arkadaşıyla Zafer Mahallesi'nde bayilerde rahatlıkla verilen legal Yürüyüş dergisini satmaya başladı. Saat 13.00 sıralarında birkaç polis geldi:
"Polis derginin yasal olup olmadığını sordu. Yasal dedik. Zaten yasal olduğunu biliyorlardı. Kimliğe bakmak istediler. Arkadaşlar kimliklerimize baktırmadı. (Polis) Ondan sonra kimliğe baktırmadı diye tokat attı, ondan sonra mevzu oldu."
Gerçek'in iddasına göre polisle aralarındaki gerginlik çatışmaya döndü. Taş atan grubu dağıtmak isteyen polis, copuna davrandı. Gerçek, sıyrılıp kaçmak istiyordu: "Taşa denk gelmeyeyim diye geriye kaçarken bir polis üzerime ateş etti. Polis resmi kıyafetliydi. Polisin yüzünü görmedim ama üniformalıydı. Bir el ateş etti."
Gözaltına alınan eylemcilerden E.K. ifadesinde, Gerçek'i vuran polisin, 33-34 yaşlarında olduğunu söyledi.
Gerçek, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne kaldırıldı. Beyin Cerrahisi Servisi'nde dün ameliyat edildi. Doktordan alınan bilgiye göre kurşun Gerçek'in omuriliğini kopardı. Belden aşağısı felç olan Gerçek, bundan böyle yürüyemeyeceğini daha öğrenmiş değil.
"Taşlama olayları çıkmış, kaçmaya çalışmış. Kaçarken polis arkadan vuruyor. Polis 'Havaya ateş açtım' diyor ama, açsa 100 metre ilerden vurulmaz" diyen baba Fehmi Gerçek polisten şikâyetçi olacak.
'Küfür ettiler, taş attılar'
Öte yandan, polis Y.A'nın ifadesine göre, Kenan Bey Sokak'ta 'kanuna aykırı bildiri' dağıtıldığı iddiasıyla müdahale edildi. İddiaya göre grup "S. gidin lan, Türk polisine cevap vermeyiz" dedi, küfredip el kol hareketleriyle saldırıda bulundu. Kaldırım taşlarını sökerek polise attı. Polis, 'ağır saldırıdan kurtulabilmek' için havaya silah sıktı. Yenibosna 75. Yıl Polis Merkezi'nin Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdiği tutanakta şöyle denildi: "Silahla yaralanma olduğu anonsu edilmiş, yasadışı gösteri yapan grubun aynı istikamete gittiği görülmüş ve sokakta Gerçek'in yaralı vaziyette yüz üstü yattığı görülmüş..."
Sokakta görevli E.T., B.A. ve Y.A. adlı polisler 'şahsı kimin yaraladığını' görmediğini söyledi. Olay yerinde 'beş adet MKE yapımı 9 milimetre çaplı boş kovan' bulunurken polislerin 'el süprüntüsü' örneği alındı. Bir polisin atılan taşlarla yaralandığı ve 14 kişinin gözaltına alındığı eylem sonrası üç eylemci hakkında, herhangi bir silah ele geçirilmediği halde 'silah ile yaralama, görevli memura mukavemet ve polis otosuna zarar vermek'ten, diğer zanlılar içinse 'izinsiz slogan atma ve yol kapama'dan işlem yapıldı.